
Huittislaisessa ryhmäkoti Aunelassa oli viime viikon tiistaina jännittävä päivä. Kokoomuksen kansanedustaja, tuleva työministeri Matias Marttinen saapui vierailulle kymmenen kehitysvammaisen kotiin.
“Täällä on sen varjolla saatu kaikki huoneet siivottua”, Aunelan yrittäjäpariskunnan Timo Routakangas naurahti tyytyväisenä.
Aunelassa asuva Julius halusi päästä tervehtimään pääministeriä kädestä pitäen saaden Marttisen naurahtamaan.
“Ei sentään ihan pääministeriä.”
Toimintakeskuksen työpäivästä juuri kotiin saapunutta Juliusta kiinnosti, mitä kansanedustajan työpäivään kuuluu.
“Taidat saada paljon parempaa palkkaa kuin minä”, hän epäili.
“Työssä pääasia on se, että tykkää työstään. Minulle on tärkeää, että saan tavata ihmisiä ja kuulla, mitä kaikkea maakunnassa tapahtuu”, Marttinen vastasi.
Kun kansanedustaja tiedusteli, millainen työ Juliusta kiinnostaisi, hänelle selvisi, että Aunelassa asustaa innokas DJ.

Kodinomainen tunnelma sai kiitosta
Pian paikalle saapui myös toinen rohkea asukas Sami, jolla oli Marttiselle Aunelasta ja sen aikatauluista paljon kerrottavaa. Marttiselle selvisi muun muassa se, että Aunelassa kaikki herkullinen ruoka tehdään itse emäntä Liisa Riihimäen toimesta.
“Ja hankinnat tehdään Huittisista”, Aunelan esihenkilö Tinja Tähtinen painotti.
Marttinen totesi, että ruokamaakunnassa Aunelan malli on esimerkillinen.
“Tämä on asia, mistä julkisella puolella väännetään jatkuvasti. Jos kilpailutuksessa mennään pelkkä hinta edellä, lopputulos ei ole usein paras mahdollinen. Hankintaosaamista pitäisi ehdottomasti edelleen lisätä.”
Aunelan kodinomainen tunnelma sai Marttiselta vilpittömiä kehuja.
“Onpa todella lämmin ja rauhallinen fiilis”, hän kehui ja sai kuulla Routakankaalta, että niin lattiaan kuin seiniin on valittu pehmeitä materiaaleja juuri hiljaisuutta ja rauhallista tunnelmaa tuomaan.
Äänieristys tuli testattua, kun Marttinen pääsi vierailemaan Juliuksen huoneessa.

Aunelassa on yhteensä 15 asukaspaikkaa, mutta tällä hetkellä käytössä on ainoastaan kymmenen. Routakankaat halusivatkin tuoda kansanedustajalle omat terveisensä yhteistyön toiminnasta, tai oikeammin toimimattomuudesta Satakunnan hyvinvointialueen kanssa.
Marttinen hämmentyi täysin kuullessaan, että Aunelan asukkaista ainoastaan yksi on Satakunnasta, muut ovat muuttaneet ryhmäkotiin Pirkanmaalta tai Varsinais-Suomesta.
Routakankaat toivat esiin myös näkemyksensä, että tällä hetkellä hyvinvointialueella pukki toimii kaalimaan vartijana, kun omat viranhaltijat valvovat sekä hyvinvointialuetta että yksityisiä toimijoita.
“On tullut vähän sellainen olo, että meidän pitäisi heikentää omaa toimintaamme, jotta muut näyttäisivät paremmilta. Onhan siinä aikamoinen ero, jos meillä asukkaat ovat päässeet halutessaan käymään Rodoksella ja jossain toisessa paikassa kahvilassa”, Timo Routakangas sanoi.
Yrittäjät toivoivat myös, että julkisen puolen hinnoista saataisiin selvät laskelmat, sillä vastakkainasettelu yksityisen ja julkisen hintojen välillä on hankala, kun julkisen puolen kustannukset eivät ole selvillä.
“Yksityisellä puolella hinnoissa ei ole mitään mahdollisuutta peitellä”, Tähtinenkin huomautti.
Marttisella oli tähän hyviä uutisia, sillä hän kertoi että järjestämislain uudistusten myötä säätely kaikkien toimijoiden välillä tasapuolistuvan.
“Se on aivan olennaista, että kaikkia kohdellaan samalla tavalla, tuotetaanpa palvelu missä tahansa”, hän korosti.