
Upouuden leikkitelineen avajaisia päästiin viettämään sunnuntaina 22.9. perhepiknikin muodossa Suodenniemen Kelarannassa. Sää oli syksyisen kolea, mutta se ei iloa ja menoa haitannut.
”Paikalla oli mukavasti lapsia ja heidän vanhempiaan”, Suodenniemen MLL:n (Mannerheimin Lastensuojeluliitto) sihteeri Marja Hujo kertoo.
Leikkiteline avattiin ”juhlallisesti” käyttöön, kun lasten ympäröimä yhdistyksen puheenjohtaja Marianne Ahlgren leikkasi nauhan liukumäen ympäriltä.
Tämän jälkeen telineellä olikin kova kuhina, naurua ja iloisia ilmeitä.
”Palaute telineestä on ollut positiivista, ja se on otettu ilolla vastaan”, riemuitsee Ahlgren.
Uudesta leikkitelineestä on kiittäminen Sastamalan kaupunkia ja ahkeria kyläläisiä.
”Kevättalvella kaupunki ”mainosti” osallistuvaa budjetointia, josta oli mahdollista hakea rahoitusta erilaisiin kehittämishankkeisiin. Tämä ”mainos” osui myös meidän silmiimme”, taustoittaa puheenjohtaja.
”Tuosta mahdollisuudesta innostuneena aloimme hallituksen kesken pohtimaan, mitä lapsiperheiden jo käytössä olevaa paikkaa olisi hyvä kehittää.”
Nopeasti keskusteluun nousi Kelaranta, joka on kesäisin suosittu paikka uimiselle ja muutenkin ulkoilulle.
”Halusimme lisätä Kelarannan monipuolisuutta, koska tiesimme, että se on suosittu lapsiperheiden keskuudessa. Ajattelimme leikkitelineen hankkimisen tuovan mukavaa toiminnallisuutta uimisen lisäksi”, selvittää Marja Hujo.

Leikkitelineen hankkiminen Kelarantaan oli Suodenniemen MLL:n hallituksen yksimielinen päätös, eikä muita sijoituskohteita tullut esille.
Osallistuvan budjetin summa oli 7000 euroa.
”Tämän avulla hankittiin kaikki pohjatöihin tarvittavat materiaalit ja itse leikkiteline. Ilman talkoohenkeä ja -väkeä ei hanke olisi mahdollistunut”, painottavat Ahlgren ja Hujo.
”Haluammekin vielä kerran kiittää ahkeria talkoolaisia useista talkoopäivistä, joiden ansiosta teline saatiin pystytettyä.”
Leikkitelineellä uskotaan olevan runsaasti käyttäjiä etenkin kesäaikaan, kun perheet käyvät uimassa.
”Ja kun nyt pääsee erikseen pelkästään leikkimäänkin, se on iso etu. Lisäksi Suodenniemen päiväkoti ja koulu ovat aivan kävelymatkan päässä – toivommekin, että teline palvelee myös heitä esimerkiksi retkillä”, naiset mainitsevat.
Suodenniemellä asuva kaupungin puutarhuri Suvi Isosävi pitää osallistuvan budjetoinnin tarjoamia mahdollisuuksia tärkeinä.
”Kaupungin tarjoaman tuen avulla monet yhdistykset voivat toteuttaa erilaisia, oman lähiympäristön kunnostus- ja parannustoimenpiteitä. Rahoituksen lisäksi pitää vaan löytyä sitä kuuluisaa talkoohenkeä kylältä”, muistuttaa Isosävi.
”Ja valitettavasti se korona-aikakaudella koki melkoisen inflaation, mutta onneksi silti on harrastus- ja yhdistysporukoita, kuten Suodenniemen MLL, josta löytyy vielä tahtoa ja talkoohenkeä tehdä vaikka mitä”, kaupunginpuutarhuri lisää.
Kelarantaan on saatu myös uusi upea hirsinen penkki-pöytäyhdistelmä osallistuvan budjetoinnin varoista.

Toimitus kiittää suodenniemeläisiä raportoinnista ja valokuvista.