Voikukka kukkii Sastamalassa, koivuissa lehtiä

Voikukka
Voikukka. Kuva: Luontoliitto.

Luontoliiton Kevätseurannan mukaan kevät on viime aikojen epävakaisista säistä huolimatta edennyt nopeasti. Tämä käy ilmi kansalaisten tekemistä kirjauksista.

“Voikukka on tänä keväänä varhain kukassa”, ynnää tuloksista Kevätseurannan kampanjakoordinaattori Milla Aalto. “Tavallisesti voikukka täyttää eteläisen Suomen pihanurmet ja puistot toukokuussa, mutta nyt nurmet vihertyivät ja voikukat puskivat pintaan jo pääsiäisenä”, hän kertoo.

Sastamalasta ensimmäinen havainto kukkivasta voikukasta on kirjattu 23. huhtikuuta ja valkovuokosta jo 15. huhtikuuta. Sentin kokoinen koivunlehti on nähty vappuaattona 30. huhtikuuta.

Kevätseurantaan voi ilmoittaa tietoja koska vain. Erityisesti havaintoja toivotaan vielä kuluvalta viikonlopulta sekä 17.-18.5. ja 31.5.-1.6.

Jätä kommentti