Lentopallokevät ei tuonut mitaleita Sastamalaan, mutta tarjosi menestystä VaLePan kasvateille: ”Saimme osamme myös Kalpan juhlista”

Puijo Wolleyn mestaruusjoukkueessa oli mukana vahva panos sastamalalaislähtöistä osaamista. Kuvassa selin juhlivat Selma Räsänen ja Teija Vuorenmaa. Kuva: Suomen Lentopalloliitto / Vesa Hallikainen.

Lentopallokevät ei tuonut mitalisadetta Sastamalaan, mutta moni VaLePassa oppia ammentanut ja taitojaan kehittänyt urheilija on saanut nauttia tänä keväänä menestyksestä.

Mestaruusliigassa kultaa napanneen Akaa-Volleyn Sakari Mäkinen ja Olli Kunnari ovat sastamalalaisille tuttuja hahmoja, mutta menestyjien joukkoon kuuluvat myös SM-kultaa Kuopiossa tuulettaneet hakkuri Selma Räsänen ja yleispelaaja Teija Vuorenmaa.

Molempien perhettä, sukua ja ystäviä asuu edelleen Sastamalassa, joten ei mikään ihme, että kaksikko suuntasi kauden päätyttyä kotikonnuilleen.

“Oli upea kausi ja upeaa päättää se mestaruuteen. Nyt on pieni akkujen lataaminen paikallaan”, he tuumaavat.

Aiemmin salolaisen LP Viestin riveissä kullan makuun päässeelle 22-vuotiaalle Vuorenmaalle mestaruus oli toinen.

21-vuotiaalle Räsäselle SM-kulta puolestaan oli uran ensimmäinen ja sitä se oli myös heidän seuralleen Puijo Wolleylle.

Ensimmäistä kertaa SM-kultaa pääsi juhlimaan myös jääkiekkomestari Kalpa.

Räsänen ja Vuorenmaa kertovat, että Kuopion keltamustaa urheiluhuumaa on ollut ikimuistoista kokea.

”Saimme osamme myös Kalpan kultajuhlasta, kun meidätkin kutsuttiin torilavalle. Olihan se mahtavaa, kun paikalla oli 10 000 ihmistä.”

Kevään kultamitalistit Selma Räsänen ja Teija Vuorenmaa. Molempien rakkaus lajiin on syttynyt VaLePan junnuissa ja uran kannalta tärkeää on ollut myös aika LP Vampulan joukkueessa. Ennen Puijo Wolleyta Vuorenmaa on pelannut myös Oriveden Ponnistuksessa ja LP Viestissä Salossa.

”Ajellaan ympäri kylää”

Se, missä Räsäsen ja Vuorenmaan peliurat jatkuvat ensi kaudella, ei vielä ole julkista.

Molemmat on nimetty maajoukkueryhmään, tosin alkukesän leiriryhmään he eivät kuulu. Haaveena on saavuttaa mahdollisimman paljon tälläkin saralla.

Jutuntekohetkellä varmaa on se, että kesätreenit alkavat pyöriä kesäkuun alussa, ja juuri nyt on aikaa hengähtää.

Vuorenmaa palaa pian takaisin Kuopioon, sillä työt vaateliikkeessä kutsuvat. Räsänen sanoo viipyvänsä Sastamalassa vielä muutaman viikon.

Miten aika kotikonnuilla sujuu?

”Ajellaan kavereiden kanssa ympäri kylää. Se on ollut ja on edelleen pienten paikkakuntien juttu”, Räsänen naurahtaa.

”Ja usein vaan hengaillaan ja istutaan iltaa jonkun kotona”, Vuorenmaa lisää.

Teija ja Selma iloisissa tunnelmissa pelin jälkeen. Kuva: Selman albumi.

Perustekniikat haltuun jo VaLePassa

VaLePan 13 vuoden mittainen mitaliputki katkesi tänä keväänä. Mitä ajatuksia se seuran kasvateissa herättää?

”Paljon avainpelaajia on vaihtunut, joten muutos ottaa aikansa. En olisi asiasta huolissani”, Vuorenmaa vastaa.

Räsänen on samoilla linjoilla, ja toteaa, että jokaisen joukkueen on joskus uudistuttava.

”Joukkueessa on omia kasvatteja mukana, ja se on hyvä. VaLePa tekee hienoa työtä, joka varmasti tuottaa tulosta jossain vaiheessa”, Räsänen lisää.

Aika LP Vampulan mestaruusliigajoukkueessa Huittisissa on ollut molempien uran kannalta merkityksellistä, mutta kipinä lentopalloon ei olisi syttynyt ilman JunnuValepaa.

”Se mitä olen VaLePasta saanut, on kokonaisvaltaista. Laadukasta valmennusta lapsesta saakka”, Räsänen sanoo.

”Kaikki perustekniikat sai haltuun jo silloin junnuna. Ja oli tärkeää nähdä ammattilaispelaajien esimerkkiä, esikuvat oli lähellä”, Vuorenmaa miettii.

”VaLePan peleissä käyminen oli silloin nuorena iso juttu. Se vahvisti ajatusta siitä, että haluan lajin huipulle”, Räsänen komppaa.

Puijo Wolley sai mestaruusliiga-pokaalin ensimmäistä kertaa. Kuva: Suomen Lentopalloliitto / Vesa Hallikainen.

Jätä kommentti