Muistolan koulu pelasi pesismestariksi – useampi ottelu oli kutkuttavan tasainen

Muistolan koulun voittoisa joukkue.

Sastamalan alakoulujen pesismestaruus ratkottiin tänään maanantaina. Pelipaikkana toimi Varilan kenttä. Mukana oli neljä alakoulua eli Muistolan, Stormin, Tyrväänkylän ja Vareliuksen koulujen joukkueet. Joukkueet kohtasivat kaikki toisensa.

Useampi ottelu oli todella kutkuttavan tasainen. Päivän ensimmäiset ottelut päättyivät molemmat juoksun erolla juoksuin 11-10. Varelius voitti Tyrväänkylän ja Muistola Stormin. Muistola jatkoi tämän jälkeen voitokkaasti peitoten Vareliuksen myös juoksun erolla 12-11 ja Tyrväänkylän selvemmin 15-3.

Stormin koulu takoi voiton Tyrväänkylästä juoksuin 21-7- Päivän viimeisessä pelissä haettiin ratkaisua ihan kotiutuskisan kautta, sillä Stormi ja Varelius tekivät molemmat pelissä 11 juoksua. Kotiutuskisan ja turnauksen kakkossijan vei lopulta juoksun erolla Vareliuksen koulu.

Alakoulujen pesismestari vaihtui, kun viime vuoden voittajan Vareliuksen koulun jälkeen kiertopokaalin laattaan kirjataan Muistolan koulun nimi.

Jätä kommentti