Mansikkasesonki käynnistyy hitaasti, mutta varmasti – Vähäinen saatavuus pitää hintatason korkealla juhannuksen aikaan

Sakari Mäkelä toimii tänä kesänä mansikanmyyjänä Mattilan Marjatilan Huittisten S-marketilla olevassa kojussa.

Viimeistään juhannuksena halutaan perinteisesti herkutella mansikoilla ja uusilla perunoilla. Tarja Matomäki Mattilan Marjatilalta kertoo, että molempia kesäherkkuja on tarjolla tulevalle viikonlopulle, mutta vasta pienissä määrissä.

Mattilan Marjatilalla ensimmäiset tunneleissa kasvavat mansikat kerättiin jo toukokuun loppupuolella, mutta avomaan mansikka antaa vielä odotella kypsymistään.

Viime viikonlopun lämpimät päivät edesauttoivat sitä, että kotimaista mansikkaa saadaan jonkin verran myyntiin juhannukseksi.

“Niillä tiloilla, missä avomaalla kasvaa aikaisia lajikkeita, niitä on päästy keräämään tällä viikolla. Valtakunnallisesti määrät ovat kuitenkin vielä pieniä, koska myynnissä on ainoastaan varhaislajikkeita”, Matomäki tietää.

Tämä tarkoittaa sitä, etteivät kaikki mansikanmyyntipisteet ole vielä edes auki.

“Meillä, kun on paljon tunnelimansikkaa, viimeisetkin kioskit saatiin auki tällä viikolla.”

Mattilan Marjatilalta mansikoita menee myyntiin omien myyntipisteiden lisäksi tukkuun, joten Huittisissa kasvaneisiin mansikoihin voi käytännössä törmätä missä tahansa päin Suomea. Omia myyntipisteitä on tänä vuonna Huittisten lisäksi Sastamalassa, Ylöjärvellä, Kangasalla ja kaksin kappalein Turussa ja Tampereella.

Pääsato heinäkuussa, mansikoita vielä elokuussakin

Matomäki ennakoi, että juhannuksen aikaan mansikan hintataso tulee olemaan vähäisen saatavuuden vuoksi korkealla.

Pääsatoa päästään keräämään viljelijän arvioiden mukaan heinäkuun alussa ja pääsatokausi tulee jatkumaan koko kuukauden. Matomäki muistuttaa, että pääsatokausi on parasta aikaa mansikoiden pakastamiseen.

“Sesongin kestoon vaikuttaa vähän, jos tulee kuuma ja pitkä hellejakso, mutta satokauden pituuteen enemmän merkitystä on kukinta-ajalla. Jos mansikka kukkii viikon, pääsatoa kerätään viikko, jos se kukkii neljä viikkoa, mansikoita kerätäänkin neljä viikkoa.”

Viljelijän näkökulmasta viileä alkukesä onkin ollut pitkän ja tasaisen satokauden kannalta hyvä asia.

“Tilanne on varsin erilainen kuin muutamana viime vuonna, jolloin heti alkukevääseen on sattunut pitkä helleputki ja mansikan pääsatoa on kerätty jo juhannuksena tai heti sen jälkeen. Tänä vuonna marjaa tulee tasaisemmin ja mansikkaa tulee elokuussakin runsaasti”, Matomäki ennakoi.

Jo talvi oli mansikan kannalta edellistä suotuisampi.

“Suuremmilta talvivaurioilta selvittiin, joten senkin puolesta tänä vuonna on odotettavissa ihan kohtalainen sato”, Matomäki arvioi.

Perunat ja vadelmatkin ehtivät juhannuspöytään

Matomäki lupaa, että juhannukseksi on tarjolla myös kotimaisia uusia perunoita, ainakin, jos lajikkeesta ei ole tarkka.

“Timoa on jo nostettu ja annabelleäkin saadaan varmasti juhannukseksi. Sen sijaan siiklin tilanne on siinä ja siinä, ehtiikö se.”

Viime vuosina mansikan rinnalle kesäherkuksi on noussut myös vadelma. Matomäki kertoo, että myös niitä on tarjolla jo juhannusta ajatellen.

“Vadelman viljelymenetelmät ovat kehittyneet, minkä ansiosta kotimaista satoa saadaan jo alkukesän aikana. Myös kuluttajat ovat oppineet käyttämään ja syömään vadelmia mansikan rinnalla.”

Jätä kommentti