
Vammalan seudun Voiman Veera Mattila juoksi voittoon Kuortaneen juhannuskisoissa 800 metrillä. Hänen aikansa oli 2.02,54.
Veera Mattila jätti taakseen tanskalaisen Annemarie Nissenin. Kova tilastokärki on parhaimmillaan juossut kahden minuutin pintaan. Nissenin ajaksi kirjattiin 2.02,97.
Olosuhteet olivat Kuortaneella vaikeat. Veera Mattila kehui jänisten apua. “Oli helppo juosta perässä. Vetoapu auttoi varsinkin takasuoralla, jossa oli kova vastatuuli”, hän sanoi.
Paavo Nurmen kisoihin Veera Mattila ei osallistunut. “En saanut paikkaa A-erään, niin ne jäivät minun osaltani”, hän totesi.
Veera Mattila juoksi kaksi vuotta sitten ennätyksensä 2.01,12. Viime kaudella alkoivat ongelmat. Kesällä kiusasivat akillesvaivat ja talvella hän mursi jalkapöytänsä nilkan nyrjähdyksessä. Tuttu kiri on jälleen löytymässä.
“Pari kuukautta olen tehnyt hyvää treeniä”, Veera Mattila iloitsi.
Juoksijalla ovat tähtäimessä nuorten EM-kilpailut ja korkeakoulussa opiskelevien urheilijoiden universiadit.