Kulttuuria, kahvetta ja kastamista: Kotona oleville mukavaa toimintaa Kiikassa

Kiikan nuorisotalo
Kiikan nuorisotalo. Kuva: Valtanenphotos.

Sastamalassa Kiikan nuorisotalolla alkavat uudenlaiset Kulttuuria, kahvetta ja kastamista -tilaisuudet. Tarkoituksena on tarjota mukavaa toimintaa kotona oleville.

Taustalla on kaupungin osallistuva budjetointi, johon pyydettiin ideoita yhteisöllisyyden lisäämiseksi. Kiikan nuorisoseura päätti hakea rahaa kaikille yhteisten tilaisuuksien toteuttamiseen. Lähtökohtana oli ajatus järjestää mukavaa toimintaa kotona oleville.

“Hienoa olisi, jos tilaisuudet saattaisivat yhteen eri-ikäisiä ihmisiä ja samalla löytyisi uusia ystäviä, ehkä mielekästä harrastusta tai muuta toimintaa”, kerrotaan Kiikan nuorisoseurasta.

Kokoontumiset ovat 25. elokuuta alkaen joka toinen maanantai kello 14-16. Niitä pidetään puoliväliin saakka. Tarjolla on aina ohjelmaa sekä kahvia, kastamista ja vapaata yhdessäoloa.

Kaupungin osallistuvan budjetoinnin päätöksentekijöitä nuorisoseura kiittää lämpimästi saamastaan avustuksesta.

Kulttuuria, kahvetta ja kastamista

Ma 25.8. Yhteislaulutilaisuus, laulattajina Lasse Paasikko ja Liisa Kontturi-Paasikko

Ma 8.9. Liikettä senioreille pilke silmäkulmassa, SuperSam – iloa, liikettä ja lämpöä syksyyn

Ma 22.9. Marju Inkinen Trio

Ma 6.10. Askarrellaan oma unelmakartta, hyvinvointivalmentaja Riikka Lausniemi

Ma 20.10. Aihe avoinna

Ma 3.11. Runoja & Rokkia, musiikkia ja runollisia tarinoita yhdistävä esitys, näyttelijä Karoliina Blackburn ja muusikko Costello Hautamäki/Teatteri Siperia

Ma 17.11. Aronin Elvis-show

Ma 1.12. Sopivasti sykettä Sastamalassa – miten kaupunki tukee hyvinvoinnin edistämistä, Sastamalan hyvinvointikoordinaattori Mervi Saari

Ma 15.12. Joulupuuro, jouluisia lauluja

Lasse Paasikko, Liisa Kontturi-Paasikko
Lasse Paasikko ja Liisa Kontturi-Paasikko.

Jätä kommentti