
Kun sastamalalainen, alun perin Laviasta lähtöisin oleva Kristian Sularanta kymmenen vuotta sitten perusti yrityksensä Chefdo:n, ei kotiin tilattavia kokkeja vielä juurikaan Suomessa tunnettu.
”Koko ajatus lähti tavallaan kysynnästä. Asuin silloin Huittisissa ja olin työskennellyt jokusen vuoden ravintolassa kokkina. Yhtenä päivänä minua pyydettiin kotiin kokkaamaan ja se tuntui kiinnostavalta tarjoukselta. Homma oli todella hauskaa vaihtelua ja sopi luonteelleni. Ajattelin, että voisin tehdä sen tyyppistä keikkaa enemmänkin ja niin yritys sai alkunsa”, Sularanta kertoo.
Kymmenen vuoden aikana vastaavan idean on äkännyt jokunen muukin kokki, mutta edelleen Sularannan liikeidea on varsin uniikki.
”On oikeastaan aika erikoinen juttu, ettei sellaista palvelua vielä ensimmäisinä vuosina saanut edes isoissa kaupungeissa, mutta Huittisissa, pienessä maalaispitäjässä kokki oli tilattavissa kotiin.”
Sularannan varauskirja on muuttunut vuosien saatossa aina vain täydemmäksi. Tällä hetkellä hän kokkailee muiden kodeissa, tai muissa vaihtuvissa paikoissa, noin parikymmentä kertaa vuodessa.
Chefdo on Sularannalle sivutyö ja sellaisena hän sen haluaa pitääkin.
”Silloin se ei tunnu työltä, vaan jokaiselle keikalle on hauska lähteä. Keskimäärin teen pari keikkaa kuussa.”
Pannu, kattila ja toimiva hella riittävät
Chefdon keikat ovat vaihdelleet kahden hengen kynttiläillallisista satojen vieraiden puutarhajuhliin. Tyypillistä tilausta ei ole.
”Myös tarjottava ruoka vaihtelee paljon. Menu räätälöidään aina yhdessä asiakkaan kanssa.
Toisinaan se tehdään todella tarkasti ja jokainen yksityiskohta hiotaan yhdessä, toisinaan tilaajakin haluaa menun olevan yllätys, jolloin etukäteen käydään läpi vain suuntaviivat.”
Kymmenen vuoden aikana Sularanta on päässyt kokkaamaan monenlaisiin keittiöihin, eikä paikalla välttämättä aina ole ollut edes keittiötä.
”Juokseva vesi ja sähkö ovat suotavia, mutta ihan aina niitäkään ei ole tarjolla, sitten sovelletaan”, Sularanta juttelee.
Sularannan mukaan turhan usein mietitäänkin, riittääkö oman keittiön taso kokin vaatimuksiin.
”Ei ole yksi, eikä kaksikaan kertaa, kun keittiössä ovat odottaneet uudet kattilat ja pannut. Se on turhaa, sillä yleensä jo se riittää aika pitkälle, että paikalta ylipäätään löytyy paistinpannu, pari kattilaa ja toimiva liesi.”
Maalla ja merellä, mutta ei ilmassa – ainakaan vielä
Ehkä mieleenpainuvimmaksi kokemukseksi tähän mennessä Sularanta laskee kolmen ruokalajin menun valmistamisen yksityisjahdilla.
”Siinä hauskaa oli se, että itse jahti oli mahtava ja näyttävä, mutta keittiö ei niin suuren suuri. Siellä pienessä kopissa, kahdella niukalla tasolla, hääräsin ja laitoin 15 hengelle juhlavan illallisen.”
Maalla ja merellä, mutta ilmassa Sularanta ei ole päässyt kokkaamaan – ainakaan vielä.
”Aiemmin minulla ei varsinaisesti ole ollut mitään suurta haavetta sen suhteen, mitä tai missä olisi hieno päästä kokkaamaan. Nyt, kun olen jo nähnyt ja kokenut monenlaista, on tullut myös yksi sellainen unelma. Olisi aivan mahtavaa päästä vielä joskus Amerikkaan kokkaamaan suomalaisille NHL-pelaajille”, Sularanta paljastaa.
Supliikki ja sosiaalinen kokki viihtyy keikoilla mielellään myös keittiön ulkopuolella. Sularannasta on mukava vaihtaa ajatuksia ja ottaa osaa asiakkaiden keskusteluihin.
”Tässä kohtaa on tärkeää huomata, että minulla on tietenkin täysi vaitiolovelvollisuus. Voin olla keikalla samalla kuin pöydässä käydään tärkeitä yritysneuvotteluja ja olen päässyt kokkaamaan myös niin kansanedustajille kuin ministereille, joten asiakkaalla pitää olla täysi luotto siihen, että minun aikanani voi puhua mitä vaan.”
Sosiaalisen median ihmeelliseen maailmaan esiintymisestä nauttiva Sularanta ei ole kuitenkaan halunnut heittäytyä. Chefdon maine leviää lähinnä suusta suuhun.
”Jokainen keikka on minulle se tärkein käyntikortti.”
Elämyksellisyys korostuu asiakkaiden toiveissa
Kymmenen vuoden aikana Sularanta on havainnut pieniä muutoksia asiakkaiden toiveissa.
Kotimaisuus on ollut Sularannan toiminnan lähtökohtana aina, joskaan aivan kaikkia ruoka-aineita ei kotimaisena ole tarjolla.
Siinä missä ennen menun tähtenä loisti aina liha, tänä päivänä asiakkaat haluavat rohkeasti kokeilla erikoisempia makuja.
”Nykyään korostuu myös elämyksellisyys, tavaran sijaan muille halutaan tarjota kokemuksia ja niitä myös arvostetaan aiempaa enemmän.”
10-juhlavuoden kunniaksi sadonkorjuuillallinen
Kekseliään Sularannan päässä pyörii jatkuvasti paljon ideoita. Juhlavuoden kunniaksi hän toteutti jo keväällä yritykselleen teksti-tv -henkiset t-paidat. Positiivisissa uutisaiheissa pääsivät esiin myös vuosien varrelta tutut asiakkaat.
Nyt syksyllä Sularanta tekee uudenlaisen aluevaltauksen järjestäessään sadonkorjuuteemaisen illallistapahtuman.
Ryti-talolla Huittisissa päästään lokakuun ensimmäisenä lauantaina nauttimaan kuuden ruokalajin verran makuja Chefdon historian varrelta.
Tämä on ensimmäinen kerta, kun Sularanta kokeilee itse illallistapahtuman järjestämistä.
”Juhlavuoden kunniaksi haluan luoda arvokkaan ja elämyksellisen illan, jonka jälkeen ihmiset jäävät ihmettelemään, voiko tällaista todella saada Huittisista”, hän avaa.
Illallispaikka on Sularannalle tuttu useammastakin tilaisuudesta, historiallinen rakennus ja ikkunoista avautuva maalaismaisema sopivat illallisen teemaan täydellisesti.
”Ajattelin heti, että jos jossain, niin juuri täällä tämä pitää järjestää.”
Ryti-talolle mahtuu noin 50 ruokailijaa.
”Uskon, että paikalle saapuu ihmisiä, joita yhdistää arvostus hyvään ruokaan. Se on hieno lähtökohta saada tilaisuuteen lämmin ja hyvä tunnelma.”
Juhlaillallisestakin Sularanta aikoo nauttia keittiössä, saahan mies suurimman nautinnon kokkaamisesta ja asiakkaiden tyytyväisistä ilmeistä.
”Tietysti käyn esittäytymässä myös keittiön ulkopuolella, mutta kyllä haluan ottaa juhlasta ilon irti hellan vieressä. Minun lisäkseni illallisen toteuttamiseen tarvitaan luultavasti pari muuta kokkia ja kaksi, kolme tarjoilijaa”, Sularanta suunnittelee.