Huittisten kaupungin ja LP-Vampulan talokaupasta valitettiin hallinto-oikeuteen

LP-Vampula on ollut Kuninkaisten koulutus- ja kulttuurikeskuksen asuinrakennuksessa vuokralla vuodesta 2015 lähtien.

Huittisissa kaupunginhallituksen päätöksestä myydä Kuninkaisten koulutus- ja kulttuurikeskuksen alueelta asuinrakennus LP-Vampulalle on valitettu hallinto-oikeuteen. Kauppahinta oli 1 500 euroa.

Valituksen mukaan kaupunginhallitus on ylittänyt toimivaltansa myymällä omaisuutta “ilmeiseen alihintaan” ilman hyväksyttävää perustetta. Muutoksenhaussa vedotaan päätöksen olevan lainvastainen ja vaaditaan sen kumoamista.

Kaupunginhallituksen käsiteltävänä on hallinto-oikeudelle annettava lausunto. Sen mukaan päätöksessä on huomioitu rakennuksen kunto, korjausvelka, tontin käyttörajoitteet, ostajan tuottama yhteiskunnallinen hyöty, pitkäaikainen vuokrasopimus sekä kuntalain ja hallintosäännön määräykset. Esityksessä lausunnoksi vaaditaan, että valittajan väitteet tulee kumota ja valitus hylätä.

LP-Vampula on ollut vuokralla entisessä rehtorin asunnossa vuodesta 2015 alkaen.

Lue myös:

Huittinen myi uusiksi talon LP-Vampulalle

Asuntolan myynnistä kaksi oikaisuvaatimusta Huittisissa: Kaupunki tekemässä uuden päätöksen

LP-Vampula osti Huittisten kaupungilta asuntolan

Jätä kommentti