
Eläintuotteiden markkinoijat ovat alkaneet käyttää sanaa ’huoltovarmuus’ kehuessaan tuotantoaan. Ihan vanhalla maalaisjärjellä ajatellen viljat ja kaikki kuivatut kasvikset ovat huoltovarmuuden kannalta voittamattomia. Jos joskus tulisi oikea hätä, niin nykyisellä tietotasolla olisi täysin typerää syöttää ihmisille kelpaavat kasvikset eläimille. Eläinten kautta kaloreista suurin osa kuluu näiden eläinten elämiseen ja olemiseen, ja vain vähäinen osa muuttuu lihaksi tai kananmuniksi.
Kasvisten viljely on maanviljelijöiden hommaa, eli töitä aina riittää, mutta kasvisten viljelytyöhön ei tarvitse olla sidoksissa kaikkina päivinä kaikkia vuorokauden tunteja. Kasvistuotanto olisi myös hygieenisempää sekä ruumiille että sielulle. Samoin olisi kasvisruokien valmistelutyö verrattuna teurastamotyöhön.
En usko kenenkään oikeasti haluavan pitää eläimiä vangittuina ahtaisiin tiloihin ja lähettää niitä sitten pelottavalla teurasautolla teurastamoihin. Eikä kai kukaan nauti olla työssään kiinni 24/7/365, ja luoda sitä itteään. Tämä on vain opittu tulonhankkimisen tapa, josta voi myös oppia pois.
Mainokset onnellisista eläimistä ovat kuluttajien sumutusta. Meillä Suomessa teurastetaan vuosittain 85 Miljoonaa maaeläintä! Missä tämä määrä edes voisi olla näkymättömissä vihreillä laitumilla, ja jos niitä vielä siliteltäisiin kuin julkaistuissa videoissa, meidän kaikkien pitäisi olla näissä eläintenhoitotöissä. Mutta näin ei ole.
Suomeen tuodaan vuosittain soijaa n. 200 miljoonaa kiloa, mutta se syötetään pääosin eläimille.. Meitä vegaaneja moititaan soijan syömisestä, miksi, kaikkihan sitä kuitenkin syövät. Jos soijaa ei syötettäisi ensin eläimille, meille riittäisi tuosta soijamäärästä liki 40 kiloa jokaiselle. Hyvin pärjäisimme. Kotimaassamme kasvaa viljojen lisäksi palkokasveja, öljykasveja, juureksia, vihanneksia, hedelmiä ja marjoja, sieniä ja ties mitä. Näitä kaikkia lähes jokainen nytkin syö.
Ruokalistan vegaaniseksi rakentaminen ei ole vaikeaa, eikä sen tarvitse perustua tuontitarvikkeisiin. Maku syntyy valmistuksella ja mausteilla, ei ennakkoluuloilla. Esimerkiksi kotimainen kaura on vihdoin todettu terveelliseksi superviljaksi. Siinä on proteiinia yhtä paljon kuin lenkkimakkarassa, ja lähes yhtä paljon kuin hampurilaispihvissä. Kaurasta on jo nyt opittu tekemään juomat, kermat, jugurtit, välipalat sekä pata- ja kastikeainekset. Kaura kuittaa myös riisin. Vegaanit syövät B12 -vitamiinia purkista, mutta sitä samaa vitamiinia nykyään moni muukin popsii muistinsa tueksi.
”Aikainen kana jyvän nappaa”, sanotaan. Nyt on oikea hetki suunnitella ja kehittää kasvisruoan tuotantoa. Somessa on menossa melkoinen vegaanibuumi, ja ainakin nuoriso on siellä lujasti mukana, mutta paljon on vanhojakin kokeneita vegaaneja. Eikä tämä koske vain Suomea. Valtion pitäisi suunnata tukensa kasvien viljelyyn ja käyttöön. Siitä syntyisi suoraa säästöä sairaanhoitokuluihin, ja peltopinta-alaakin säästyisi.
Tuula Javanainen
Kauvatsa








Melkoisen karua olisi elämä ilman lihaa, kananmunia, ym. ihmisen luontaiseen ravintoon kuuluvia osasia.
Vaikka vegaanit mainostavat saavansa kasvisruokaan makua mukaan, niin muutaman kerran maistaneena aika heikoksi on jäänyt.
Onneksi on edelleen mahdollisuus valita itse sapuskansa.
Lihansyönnistä yritetään tehdä nykyään jotenkin moraalitonta ja syöjistä tappajia.
Eläimiä on käytetty aikojen alusta ravinnoksi ja tullaan käyttämään edelleen, koska suurin osa ihmisistä kuitenkin arvostaa maukasta ja ravitsevaa ruokaa.
Kovin suojellut sudetkin nauttivat lihaa ravinnokseen. Mitäs, jos niitäkin alettaisiin käännyttämään porkkanadieetille. Susien saaliiksi jäävät peurat ja hirvet kokevat melkoisen kivuliaan ja karmivan kuoleman, kun ruokailu alkaa useimmiten jo ennen hengen lähtöä. Tuotantoeläimet ainakin saavat nopean ja valvotun lopun.
Kasvissyönti ei tee elämästä karua. Erittäin maukasta kasvisruokaa on saatavilla paljon. Alkuperäinen kirjoittaja nimenomaan kehottaa miettimään valintojaa, eli kyllä, edelleen saa valita itse. Lihansyönti on kasvissyöntiin verrattuna huomattavasti epäekologisempaa ja eläimet on pakko tappaa, jos ei niitä halua syödä elävänä – nämä ovat faktoja, eivät mielipiteitä.
Ei kiitos. Käytämme jatkossakin kananmunia ja liha- ja maitotuotteita. Niillä nälkä pysyy paljon paremmin loitolla kuin mussuttamalla jotain kaurahöttöä.
Älä suotta laajenna kommenttejasi me-muotoon.
Kyllä voi laajentaa.
Googlen mukaan vegaaneja on suomalaisista 1-3%.
Eikä kasvissyöjiäkään ole kuin 2-5%.
Aikalailla merkityksettömiä määriä, joka jo itsessään kertoo jotain maittavuudesta.
No, nuorissa ikäluokissa on vähemmän lihaaneja, joten tulevaisuuteen viittaavassa kommentissa on kuitenkin syytä välttää me-muotoa.
Terveytemme-tutkimuksen (THL) mukaan kasvis- tai vegaaniruokavaliota noudattavien osuus on nuorissa ikäryhmissä huomattavasti korkeampi kuin koko väestössä:
-18–21-vuotiaista: noin 15,3 %
-22–24-vuotiaista: noin 15,8 %
-25–29-vuotiaista: noin 17,8 %
Vanhojen uutta oppimaan kykenemättömien jäärien ei pitäisi antaa pilata jälkeläistemme elinmahdollisuuksia välinpitämätyömyydellään luontoa kohtaan.
18-21-vuotiaissa lienee myös enemmän peukunkäyttäjiä kuin koko väestössä. En silti laskisi sitä tavoiteltavaksi asiaksi. Mukulat säntäilevät muotivirtausten perässä ja peesaavat kaveria. Seuraukset ovat usein karuja.
Kasvissyönnin vertaaminen peukun käyttöön on heikkoa jopa sinun valmiiksi matalilla standardeilla.
Sinä ilmeisesti synnyit aikuisena näkemättä sukupolvesi alkoholisoituvia nuoria.