
Gösta Sundqvist oli salaperäinen mies. Muusikko vältteli julkisuutta, eikä hänen luotsaamansa orkesteri Leevi and the Leavings konsertoinut kertaakaan. Silti yhtye nousi valtavaan menestykseen, jonka takana ovat pitkälti Göstan kirjoittamat, raadollisestikin elämää käsittelevät kappaleet.
Leevi and the Leavings perustettiin jo 70-luvun lopulla, mutta useat yhtyeen lauluista soivat yhä radioaalloilla.
“Kappaleet ovat jääneet elämään varmaan siksi, että ne ovat niin monitasoisia. Vaikka melodiat kuulostavat valoisilta ja kauniilta, tarkemmin kuunneltuna ne voivatkin sisältää sanoituksiltaan synkkiä sävyjä”, pohtii tamperelainen kirjailija ja käsikirjoittaja Katariina Leino.
Leino raottaa suomirockin suurmiehen elämää Suomen Musiikkiteatteriin kirjoittamassaan Vasara ja Nauloja -musikaalissa, joka saa ensi-iltansa Kankaanpäässä helmikuun puolivälissä. Sastamalaan musikaali saapuu heti seuraavana päivänä, 16. helmikuuta.
“Kukaan ei koskaan nähnyt Göstaa oikealla livekeikalla, mutta musikaalin avulla siihen tarjoutuu mahdollisuus. Musikaalissa salaperäisyyden verhoa voidaan raottaa ja päästä lähemmäksi Göstan persoonaa.”
Ääni marginaalin edustajille
Miten kirjoittaa musikaali miehestä, joka ei koskaan pitänyt esillä olemisesta?
Leino kertoo lukeneensa käsikirjoitusta varten kaiken, mitä Göstasta on kirjoitettu sekä katsoneensa tarjolla olevan videomateriaalin. Vasara ja Nauloja perustuu tositapahtumiin, mutta kohtauksia luodessaan Leino on käyttänyt myös mielikuvitusta.
“Esityksen ei ole tarkoitus olla dokumentti, vaan pienoismusikaali, jonka innoittajana on ollut Gösta ja Leevi and the Leavings. Kuten Göstan kappaleissa, esityksessä on paljon huumoria, mutta myös koskettavuutta”, käsikirjoittaja kuvailee.
Leino kertoo ihailleensa Gösta Sundqvistin nerokkuutta musiikintekijänä aina. Äkkikuulemalta kauniissa lauluissa on aina myös rosoisuutta ja yhteiskunnan kritiikkiä.
“Minusta on hienoa, että Gösta on valinnut laulujensa aiheiksi ihmiset, jotka ovat jääneet yhteiskunnassa marginaaliin ja antanut äänen heille; prostituoiduille, itsemurhaa tekeville, alkoholisteille tai seksuaalisesti epävarmoille. Vaikka kappaleet kuulostavat helpoilta ja humoristisilta, Gösta on miettinyt niiden sisällön tarkkaan, ja siksi kuulija voikin ammentaa niiden sisällöstä merkityksiä loputtomasti.”
Gösta Sundqvistin roolin Vasara ja Nauloja -musikaalissa tulkitsee The Voice of Finland -ohjelmassakin nähty AJ Keskinen.
Juuret Tyrvään maaperässä
Tamperelaisen Katariina Leinon juuret ovat syvällä Tyrvään, Punkalaitumen ja Huittisten maaperässä.
“Äitini isoisä Hugo Suvanto oli alun perin Tyrväällä poliisina, mutta ryhtyi kirjakauppiaaksi 1900-luvun alussa. 1891 perustettua Tyrvään Kirjakauppaa luotsasivat Hugon jälkeen vielä isovanhempani Osmo ja Helka Suvanto sekä heidän jälkeensä oma äitini”, Leino taustoittaa.
Vammala, Tyrvään Kirjakauppa sekä kaupan yläkerrassa sijainnut isoäidin koti olivat Leinolle lapsuudessa ja nuoruudessa tärkeä maailma.
“On osittain kirjakaupan ja isoäitini luoman kulttuuri-ilmapiirin ansiota, että olen hakeutunut opiskelemaan kirjallisuutta ja ryhtynyt kirjailijaksi.”
Suomen Musiikkiteatteri toimii Tampereella, mutta kiertää samalla esityksillään ympäri maata.
“On mahtavaa, että Vasara ja Nauloja tulee itselleni rakkaaseen kaupunkiin. Etsimme koko ajan uusia paikkakuntia, ja nyt Vammalan Seuratalosta eli Seukusta löytyi hieno paikka juuri tälle esitykselle.”
Suomen Musiikkiteatterin Vasara ja Nauloja -pienoismusikaali Sastamalassa Vammalan Seuratalolla lauantaina 16. helmikuuta.
Koko aiheeseen liittyvän jutun voit lukea keskiviikkona ilmestyvästä Alueviestistä.

Mitä liput tulee maksamaan,ja onko paikat numeroitu,kiitos?
Hei, Liput ovat myynnissä sivuillamme: http://www.musiikkiteatteri.fi Paikat eivät ole numeroituja. Tervetuloa!
Hieno juttu, liput on ostettu.
Liput ostettu, odotan kovasti!
Täällä yksi utelias nainen kysyy, että paljonko on lippujen hinta tähän esitykseen ?
Täysin idiootti
Onko nyt pakko avautua itsestäsi?Kyllä se tiedossa on ollut…onneksi huomasit myös itse.
Mahtavaa, Gösta oli paras!
Huhtikuun alussa myös Huittisissa!
Oi kun olis ihana. Eikö Ouluunki vois piipahtaa?
Upeeta! Tänne pitää päästä ehdottomasti.
sun Angliasi myytiin…
aikuinen 34 egee
eläkeläiset 31 egee
opiskelijat 22 egee tms
Juu ja numeroidut paikat on jo aikaa myyty, takarivin taaville löytyy vielä