Sastamalan seurakunnan kirkkovaltuusto kokoontuu kuun lopussa päättämään, myöntääkö se kirkkoneuvostolle luvan ryhtyä valmistelemaan Tyrvään pappilan myyntiä. Kirkkoneuvosto oli myynnin kannalla selvin luvuin 9-2.
Kaikki tahot eivät myyntiaikeita sulata. Yksi pappilan myyntiä vastustava nimilista on jo luovutettu kirkkoherra Ari Paavilaiselle ja nimien keruu jatkuu yhä.
Sastamalan seurakunnan talouspäällikkö Raimo Kemppi kertoo, että pappilan korjauskulut seuraavan parin, kolmen vuoden aikana tulisivat olemaan noin 350.000 euroa. Pappilan käyttökulut ovat vuodessa noin 36 000 euroa.
Myös kirkkoherra Ari Paavilainen pitää pappilaa kalliina rakennuksena. “Sen ylläpito ja kunnostaminen satunnaiseen toimistokäyttöön ja lasten kerhoa varten on liian kallis investointi. Kun tilaa toimintaan on riittävästi, pappilan kunnostaminen ja kerhotilojen vaihto ei olisi investointi lapsiin ja nuoriin, vaan pikemminkin heiltä pois”, Paavilainen sanoo. Seurakunnan johto olisi kirkkoherran mukaan valmis siihen, että pappilan remonttiin käytettävät varat voitaisiin osoittaa kokonaisuudessaan lapsi- ja nuorisotyön hyväksi toimintaan.
Mitä mieltä olet? Pitäisikö pappila myydä vai kunnostaa seurakunnan käyttöön? Millaiseen toimintaan rakennus parhaiten sopisi. OTA KANTAA!

Myyntiin ilman muuta. Seurakunnan pitää käyttää vähät rahansa toimintaan, ei seiniin.
samaa mieltä!
Koska Suuri Sastamala on varsinainen museoiden luvattu kaupunki niin tehdään siittä seurakuntamuseo!!!!
Museo se vasta kallis taakka on seurakunnalle!
Järkyttävän kallis ylläpidettävä talo . JAtkossa srk joutuu varmaan harkitsemaan myös kirkkojen myyntiä
Harmi jos joudutaan myymään koska tila on ollut sopivan kotoisa esim. päiväkerhoille ja pyhäkoululle. Toki ymmärrän että seurakunnalla on rahapula.
järki käteen päättäjät ;ei ole kun yksi vaihtoehto :myyntiin!
Pitäkää seurakunnalla jos mitenkään mahdollista.
Pitää varmaan mietin aloittaa siitä on seurakunta ihmisiä, vai kiinteistöjä varten. Minusta seurakuntaa tarvitsee ihmiset, kiinteistö ei tarvita kuin välillisesti eri tilaisuuksiin. On aivan sama kuka ne omistaa. Päätelmän lopputulos myydään.
Mahdollisimman pian myyntiin!
FAKTOJEN VALOSSA. myyntiin!!!! Älkää antako Irmelin yhden naisen puolueen kääntää kelkkaa.
Rahat toimintaan eikä enää yhteenkään turhaan rakennukseen.
Paikka on hieno ja arvokiinteistö vaikkakin varmaan kallis korjattava. Tuskin tuo mainittu summa siihen edes piisaa. Silti ehdotan että seurakunta koittaisi pitää rakennuksen itsellään. Yksi syy on rakennuksen sijainti ihan seurakuntatalon välittömässä läheisyydessä. Eikö voida keksiä jotain sellaista toimintaa sinne josta sais myös tuloja?
Taidan ostaa pois…..Tyrvään hienoin tontti!
Toivottavasti saadaan hyvä ostaja, joka osaa hyödyntää upeaa rakennusta.
Myykää,älkää ahnehtiko lisää hintaa nottei jää myymätä!
Mitä tarkoitusta varten kyseinen pappila on rakennettu? Aika on ajanut tarkoituksen ohi. Samoin kuin kylmenneitten kyläkoulujen. Ajanriento on armoton, joskus myös armollinen.
Vois myydä venäläisille, jos vaikka laittaisivat kunnon baarin ja terassin. En tarkoita rupusakin juottolaan karaokella.
Seuraava sukupolvi osaa arvostaa rakennuksen upeaa kulttuuriarvoa, mutta sitten se on myöhäistä! Ei aina kannattaisi laittaa rahoiksi, kun se raha menee ja kuluu huomaamatta. Jos seurakunta käyttäisi järkeä, niin paikasta saisi vaikka minkälaisen vetonaulan. Aivonystyrät hommiin. Minäkin tulen ideariiheen.
Voin sanoa kokemuksesta, että ainoa asia, mitä ihmiset katuvat, on kotipaikan myyminen. Pappila voidaan rinnastaa seurakunnan kotipaikaksi. Seurakunnan ei missään nimessä kannattaisi päästää käsistään Sastamalan upeinta paikkaa!!!!
Kun Pappilassa on pidetty pyhäkouluja, niin missäs sillan sillä puolella asuvat käyvät pyhäkoulussa jos Pappila myydään?
haloo…seurakuntatalossa!
Mielenkiintoisia kommentteja, tosin monessa ei ole ajateltu lapsia, eikä
perheitä. – Rahasta ei ole todellakaan loppujen lopuksi kiinni. Tonteista
saa rahaa myymällä ja neuvottelut ovat kaupungin kanssa käynnissä.
Mauri Tuominen kirjoitti:” Onko seurakunta ihmistä vai kiinteistöjä
varten”. – Voi lisätä onko seurakunta suuria metsäomistuksia varten ?
Eikä lapsia voi oikein aina kerhoissa ulkonakaan pitää, vaikka ei seiniä
tarvitakkaan. Kyllä seinätkin ja rauhalliset tilat kuuluvat lasten käyttöön.
Nyt lapsia pidetään srk: talossa huoneessa missä on vain pienet
kellarihuoneen ikkunat. Pappila on jo korjattu, vain julkisivu kaipaa
kunnostusta. Miten käyttökustannukset ovat nousseet yllättäen
noin suuriksi. Onkohan tarkoitushakuisuutta matkassa ?
Pappilan myynnin vastustus on lähtenyt vanhempien toiveista.
Pienten lasten vanhemmat ovat tulevaisuuden seurakuntalaisia.
Kirkko kaikille valtuustoryhmä on tehnyt yhteisen päätöksen.
Maire Villo, Seppo Laaksonen ja Irmeli Kulonpää ovat Pappilan
säilymisen kannalla. 255 – kaupunkilaista on kanssamme samaa
mieltä ja nimiä tulee jatkuvasti lisää.
” Aihe on myös tunnepitoinen”: kirjoitti Maija Latva.
Sastamalan seurakunnassa pitää olla tunnetta ja arvostusta, niin
että ihminen tuntee olevansa arvokas, jopa pieni lapsikin.
Irmeli Kulonpäälle seurakunnan metsäomaisuudesta:
Seurakunnille metsäomaisuudet ovat vuosikymmenien ajan olleet hyvä tulonlähde, metsä tuottaa toisin kuin turhat kiinteistöt.
Olisi kivaa säilyttää kaikki kivat rakennukset mutta niiden ylläpito on todella kallista. Myös seurakunnat joutuvat pitämään taloutensa kunnossa.
myyntiin, aikaisemmin seurakunta oli myymässä nykyistä virastoaan Marttilankadulta ja muuttamassa Pappilaan, ilmeisesti virastorakennus ei mennyt kaupaksi silloin…pyhäkoulua voisi käydä vaikka tuolla Rautatieasemalla kunnostettavana olevalla kiinteistöllä….
kyllä seurakuntatalossa on tilaa!
Rikas mies jos oisin……….ostaisin heti pappilan!
Toivottavasti pappilaa ei osta kukaan yksityinen,,,,sen verran kateellista porukkaa on tässä kylässä että ei saisi “kartanon herra” olla varmaankaan rauhassa ikinään.
Seurakuntatalon alakerta ei ole sopiva tila lapsille. Kellarissa on aivan liian huono ilmanlaatu, ei tuuletusta, ei ikkunoita auki, ei mistään raitista ulkoilmaa. Koneellinen ilmastointi vain pyörittää samaa ilmaa seinästä toiseen. Voi niitä ohjaajia, jotka joutuvat päivät pitkät siellä työskentelemään.
Tää on varmaankin ihan totta. Kyllä kerhotiloissa pitäis olla kunnon ikkunat ja ehdottomasti hyvä ilma.
Arvoisa rouva Kulonpää-ja “kumppanit”
Minä kyllä kovasti ihmettelen 29.5.2013 Alueviestissä antamaanne ehdotusta,että myydän seurakunnan metsät. Metsät kun myytäisiin, niin muutaman vuoden päästä olisi metsätulot syöty.Mitäs sitten myydään? Kirkkoherran mukaan metsät tuottavat joka vuosi,eikä niitä syö
inflaatio. Tosiasia on se,ettei seurakunnalla ole varaa pitää tarpeettomia tiloja,joiden vuosittaiset ylläpitokustannukset ovat erittäin korkeat.
Kun Vammalan kaupunki aikanaan myi Ellivuoden osakkeensa piti rahat säästää uuteen uimahalliin. Uimahallia ei ole,mutta ei ole osakerahojakaan.Seurakunnan metsien myynnissä kävisi samoin kuin uimahalli rahojen.
Kesäterveisin,VV
Kirkkoherra taisi unohtaa kertoa kuinka paljon kuluja metsästä on ei ole ilmaista sekään omaisuus.
Huhhuh tuotakin kommenttia… Melkein kaikkeen tuottavaan pitää hiukan panostaa jotta se sitten tuottaa. Kun metsiä hoidetaan ne tuottavat, tulos jää plussan puolelle.
Kun on seurakunnasta kyse,muistetaan iltarukouksessa kysyä ,mikä olis Sastamalalle parhain ratkaisu!