Leijonat kunnostavat Sarkia-museon navettarakennusta

Sarkia-seura ja Lions Club Kiikka ovat tehneet yhteistyötä aiemminkin. Sarkia-seuran puheenjohtaja Leena Toivonen kiittelee saatua apua vuolaasti. LC Kiikan presidentti Ilkka Sarjomaa kuuntelee.

Kiikan Lions Club kunnostaa parhaillaan Sarkia-museon vanhaa navettarakennusta Sastamalan Kiikassa. Leijonat ovat häärineet runoilijan lapsuudenkodin pihapiirissä aiemminkin. ”Ensi kerran museon hyväksi tehtiin mittava määrä talkootöitä 1968. Tällöin toteutimme mökin kunnostustalkoot”, LC Kiikan presidentti Ilkka Sarjomaa kertoo.

Ulkorakennuksen kunnostamiseen uppoaa yhteensä noin 200 talkootuntia. Kunnostus pitää sisällään rakennuksen alahirsien vaihdon, sokkelien ja seinien oikaisua sekä muita vanhan hirsirakennuksen korjaustöitä. Työ on tähän mennessä sujunut hienosti, sillä joukossa on henkilöitä, jotka ovat jo aiemmin olleet saneeraamassa vanhoja rakennuksia.

Sarkia-seuran puheenjohtaja Leena Toivonen kehuu työtä arvokkaaksi kulttuurihistorialliseksi teoksi. ”Olemme kiitollisia Kiikan Lions Clubille, joka on ollut monet vuodet nöyrästi mukana erilaisissa projekteissamme.”

Lue lisää talkoista 31.7. ilmestyvästä Alueviestistä.