
Maajoukkuehakkuri Urpo Sivula liittyy kahden vuoden sopimuksella Vammalan Lentopallon riveihin.
Kauden päätyttyä Sivulalla oli halu palata jatkamaan ammattilaisuraansa ulkomaille. Hyviä tarjouksia tuli, mutta lopulta VaLePa osoittautui niistä mielenkiintoisimmaksi. Mahdollisuus pelata samassa joukkueessa pitkäaikaisten maajoukkuekavereiden Mikko Eskon ja Olli Kunnarin kanssa painoi vaakakupissa paljon.
Sivula on pelannut maailmalla Turkissa, Italiassa ja Saksassa, missä hän voitti maan mestaruuden. Maaotteluita 27-vuotiaalle ja 195-senttiselle hakkurille on kertynyt yli 150.
“VaLePa organisaationa on Suomessa huippuluokkaa, ellei paras. Oma motivaationi on huipussaan. Maajoukkuepelejä on vielä jäljellä, mutta jo nyt on hyvä kutina tulevaa talvea ajatellen. On hienoa päästä pelaamaan tuttujen miesten; Eskon ja Kunnarin sekä tietysti muidenkin kanssa”, Upi totesi tiistaina Levorannan Autoliikkeessä pidetyssä tiedotustilaisuudessa.
VaLePa ilmoitti tänään myös yleispelaaja Elviss Krastinsin kanssa tehdystä yksivuotisesta jatkosopimuksesta. Elviss on Upin tavoin mukana kesän Maailmanliigan maajoukkueessa.
Kaudelle 2015-2016 VaLePaan haetaan vielä yhtä yleispelaajaa ja hakkuria sekä kahta keskitorjujaa.
Lisää aiheesta huomenna 17.6. ilmestyvässä Alueviestissä.
kiitos Valepa .kiitos Sivula
YES!!!
nyt lähtee! Mielenkiintoinen kausi odotettavissa. Kulta häämöttää jo.
oho..hienoa!
Aivan mahtava uutinen. Hienoa Valepa!!
Jo on kasassa kova sakki tyrväältä. Täältä pesee
Onnea ja menestystä koko joukkueelle !
Eiköhän näilläkin sarjapaikka uusita:-)
Taas lisää katsojia paikalle…hyvä hankinta
Hyvä veto Niemiseltä! Saa paikallinen autoguru pullistella romuillaan,minä ostin miehen!Hieno pelaaja,onnea sarjaan.
Valepan omat juniorit katselevat kateellisina sivusta, kun isolla rahalla ostetaan pelaajat joukkueeseen.
On se kummaa jos ei tule menestystä porataan kun ei hommata kunnon pelaajia
jos hankitaan suomen huippuja ei sekään ole hyvä. Tyytykää johonkin !
käytännössä 3-4 seuraa voi nykyisellään voittaa mestaruuden….tiikerit, loimaa, loimu, valepa, leka tai pielavesi…
maajoukkueen aloituskuusikon miehet mahtuvat näihin pariin seuraan …
muut yrittävät haalia sitten maailmalta mitä löytävät….
onko taso Suomessa laskenut vai miten tämä on mahdollista..
oli odotettavaa kun globaali talous heikkeni, että nämä lentopalloilijat palaavat , mutta paluun aikataulu ja nopeus oli yllätys
Montakohan paikallista nuorta saisi valmennettua lajinsa huipulle meillä sillä rahalla. mikä nyt kulutetaan muualta tuotujen lentopalloammattilaisten palkkoihin Vammalassa?