Hirvikanta hienoisessa kasvussa

Hirvitiheys on Satakunnassa melko tasainen, keskimäärin 2,6 hirveä tuhannella hehtaarilla.
Hirvi.

Metsästäjien viime syksynä tekemiin havaintoihin perustuvan Luonnonvarakeskuksen arvion mukaan Satakunnassa talvehti noin 3 500 hirveä. Se on keskimäärin 2,8 hirveä tuhannella hehtaarilla.

Arvion mukaan hirvikanta on hienoisessa kasvussa. Alueen sisäiset tiheyserot ovat myös jonkin verran tasoittuneet aikaisemmista vuosista.

Suomen riistakeskuksen Satakunnan toimialueelle on seuraavalle metsästyskaudelle myönnetty aikaisempaa enemmän pyyntilupia. Niitä myönnettiin 1 798 hirvelle, 4 921 valkohäntäpeuralle ja 21 kuusipeuralle. Hirvi- ja valkohäntäpeuralupien määrät kasvoivat viime kauteen nähden noin kymmenyksellä. Hirven osalta myös pankkilupien määrä on monin paikoin aikaisempaa suurempi.

Hirvenmetsästys alkaa lauantaina 26. syyskuuta.

Suomen riistakeskuksen Satakunnan toimialueeseen kuuluvat Pirkanmaalta muun muassa Sastamala ja Punkalaidun.

  • Nimetön

    Asun metsän laidalla mutta yhtään hirveä en ole nähnyt ainakaan kymmeneen vuoteen. Peuroja kyllä olen nähnyt.

Kommentointi ei ole käytössä.