
Vammalan toria koristaa tänä vuonna Sastamalan Karkussa sijaitsevan omakotitalon pihasta kaadettu metsäkuusi. Tarkkaa mittausta tiistaina pystytetyn joulukuusen varren pituudesta ei ole tehty, mutta kaupunginpuutarhuri Reijo Saari veikkaa latvan hipovan 15:tä metriä. “Viime vuonna kuusi oli erityisen suuri, tämä yksilö on siihen verrattuna vähän pienempi. Samaa kokoluokkaa kuin aiempinakin vuosina torilla nähdyt.”
Saaren mukaan sopivan joulupuun löytäminen torille ei aina ole helppoa. Kuusen ulkonäön lisäksi sen valintaan vaikuttavat sijainti ja kuljetusmahdollisuus. Mikäli puu kasvaa kaatamisen kannalta erityisen hankalassa paikassa tai erikoismitoitettu kuljetus on poissuljettu vaihtoehto, joudutaan puu jättämään metsäneläinten iloksi. Tänä vuonna kävi tuuri, sillä kuusta pihassaan kasvattanut karkkulainen otti itse kaupunkiin yhteyttä tarjoten puuta torille.
Viime joulukuussa Vammalassa puhalsi niin kova myräkkä, että torin kuusikin otti ja kellahti kohti Puistokatua. Reijo Saari vakuuttaa, että tänä vuonna moista tilannetta ei pitäisi päästä syntymään. “Kuusi tuetaan samoin kuin viime vuonna myrskyn jälkeen tuettiin.”
Joulutunnelmaa Vammalaan ovat tuoneet myös maanantaina paikoilleen asennetut ja sytytetyt Vammaskosken sillan jouluvalot. Yhdyskuntatekniikan päällikkö Kauko Vainiomäen mukaan valaisinpylväisiin jouluvalot asennetaan niin, että kaikki palavat tänä lauantaina. Silloin Sastamalassa vietetään joulunavausta.
Mitään uutta jouluvalorintamalle ei tänä vuonna kuulu. “Samoilla parjatuilla valoilla mennään”, Vainiomäki naurahtaa.
Osuvasti lataa Vainiomäki
Voi ei! Vammalan jouluvalot…
Sopiva kuusi olisi ollut varsin lähellä toria, mutta se komeus kaatui moottorisahan uhrina kuten Puistokadun koivutkin vuosikymmeniä sitten
Kiertoliittymiin 4 kpl voisi hieman panostaa. Vai voisko?
Kyllä Vammalan torilla vallan komea kuusi on aina ollut
Pliis älkää laittako niitä jouluvaloja.
Ne on hirveet, eikö suunnittelija ymmärrä edes hävetä.
hömpän pömppää koko kuusi ja valot
Kuusi näyttää kyllä komialta 🙂 … jouluvaloturhakkeet saavat Vainiomäen hymyilemään… suurimpaa osaa meistä muista ei kyllä hymyilytä yhtään 🙁
Onpa kaunis kuusi! Tampereen Keskustorin kuusessa tuppaa olemaan aina vain sisäistä kauneutta…
Yhdyn tähän! Hieno kuusi, älkää jaksako olla kroonisia valittajia.
Komia kuusi!
Joo ne vitun valot taitaa tarvita tuhotane niin saatais uudet. valot on ainoa jolla vois päästä joulutunnelmaan. Jo alkais joulukauppa käymään kun saatas vanhat valot takaisin.olis rauha maassa ja ihmisillä hyvämieli.
Pukkivalot takaisin.
Pukkivalot olivat ihania, Saataisiinko ne takaisin vaikka talkoilla?
Ihan muuta tahansa kuin nykyiset. Taas oikein otti kaaliin kun niitä katselin. Vielä kauheemmaksi tuli kun niihin laitettiin sekaan sitä vihreetä ja oranssia. Mauttomuuden huippu.
Rauhaisaa Joulun odotusta kauniin kuusen myötä. Sano.
Komia on kuusi sano…niin on vallan ja korkeuttakin on…