Saskyn opiskelijat juhlivat Hollywood-tunnelmissa

Puuteri pölisi ja hiuslakka suhisi torstaina Vammalan ammattikoululla, kun Saskyn opiskelijat valmistautuivat Amistansseihin. Parturi-kampaajaopiskelijat tekivät tukkataikojaan ja Karkusta Sastamalan ytimeen saapuneet kosmetologiopiskelijat loihtivat tanssikansalle upeita iltameikkejä.

Kello 18 Vexve Areenalla käynnistyvät Amistanssit ovat ensimmäiset laatuaan. Niiden ideoinnista ja järjestelyistä vastaavat Sastamalan ammatillisten oppilaitosten opiskelijakunnat.

Leipuri-kondiittoriksi toista vuotta ammattikoulussa opiskeleva ja opiskelijakuntaan kuuluva Sofia Keskumäki kertoo, että tansseja mietittiin jo viime vuonna. “Lukiolaisilla on vanhojen tanssit, mutta ammattikoululaisilla ei mitään. Idea lähti siitä, että mekin halusimme oman juhlamme”, hän kertoo.

Tanssien teemana on Hollywood. Naisopiskelijat olivatkin halunneet panostaa pukuihinsa ja ulkoasuunsa erityisen paljon. “Itse ostin keltaisen juhlamekon juuri tätä iltaa varten”, Keskumäki naurahtaa.

Amistanssit jatkuvat iltakymmeneen asti. Tapahtuma alkaa opiskelijoiden paritanssiesityksellä, jonka jälkeen dj vastaa illan musiikista. Siihen, tuleeko tapahtumasta perinne, ei Keskumäki vielä osannut vastata. “Jatkumo riippuu siitä, miten tämä ilta onnistuu ja kuinka opiskelijat innostuvat. Jos intoa riittää, voidaan tanssit varmasti järjestää uudestaankin.”

Lisää tanssitunnelmia ensi viikon Alueviestissä.

Kokiksi opiskeleva Pinja Setälä sai parturi-kampaajaopiskelija Pinja Enqvistiltä hiuksiinsa muodikkaan lettikampauksen.
Kokiksi opiskeleva Pinja Setälä sai parturi-kampaajaopiskelija Pinja Enqvistiltä hiuksiinsa muodikkaan lettikampauksen.

 

Vammalan ammattikoulun opiskelijakuntaan kuuluva Sofia Keskumäki kertoi ajatuksen Amistansseista syntyneen jo viime vuonna. "Lukiossa on vanhojen tanssit, joten halusimme oman juhlamme." Sofian hiuksia laittamassa Jenna Matikainen.
Vammalan ammattikoulun opiskelijakuntaan kuuluva Sofia Keskumäki kertoi ajatuksen Amistansseista syntyneen jo viime vuonna. “Lukiossa on vanhojen tanssit, joten halusimme oman juhlamme.” Sofian hiuksia laittamassa Jenna Matikainen.

 

Leipuri-kondiittoriopiskelija Ja Janina Kojo ei odotti iltaa innolla. Hän oli todella tyytyväinen parturiosastolla saamaansa kampaukseen. Meikkiä loihtimassa tuleva kosmetologi Neea Nurmi.
Leipuri-kondiittoriopiskelija Janina Kojo odotti iltaa innolla. Hän oli todella tyytyväinen parturiosastolta saamaansa kampaukseen. Meikkiä loihtimassa tuleva kosmetologi Neea Nurmi.

 

Pipsa Huhtala kertoi pukeutuvansa illalla pitkään pinkkiin tyllimekkoon. Meikkiä tehnyt Pirkko Salpakivi lupasi soinnuttaa meikin mekon sävyyn. "Ethän sitten laita liikaa pakkelia", huolehti Pipsa, joka ei kuulemma koskaan meikkaa.
Pipsa Huhtala kertoi pukeutuvansa illalla pitkään pinkkiin tyllimekkoon. Meikkiä tehnyt Pirkko Salpakivi lupasi soinnuttaa meikin mekon sävyyn. “Ethän sitten laita liikaa pakkelia”, huolehti Pipsa, joka ei kuulemma koskaan meikkaa.

 

Saskyn kosmetologiopiskelijoilla on mukanaan kunnon arsenaali meikkejä.
Saskyn kosmetologiopiskelijoilla oli mukanaan kunnon luomiväriarsenaali.

Kommentointi ei ole käytössä.