Ilmari Nurmiselle jättipotti osuuskaupan vaalissa

Ilmari Nurminen.
Ilmari Nurminen.

Pirkanmaan Osuuskaupan edustajistovaalit on käyty.

Sastamalalainen Ilmari Nurminen oli vaalien ääniharava. Hän sai 533 ääntä ja tuli uutena valituksi. Paikkansa edustajistossa uusivat Sastamalasta Seija Hakanen 264:lla, Jari Andersson 244:lla ja Jouni Inna 205:lla äänellä.

Maija-Liisa Halme 105:lla ja Leena Saarela 82:lla äänellä valittiin varalle.

“Ensikertalaisia edustajistoon valituista on hieman yli puolet”, sanoo hallintoneuvoston puheenjohtaja Timo Rajala.

Edustajisto muun muassa vahvistaa tilinpäätöksen ja valitsee hallintoneuvoston. Muodollisen roolinsa lisäksi se toimii näköalapaikkana osuuskaupan toimintaan sekä muodostaa keskustelufoorumin johdon ja asiakasomistajien välille.

  • Nimetön

    Eikö kansanedustajantyö työllistä tarpeeksi. Eikö nyt kannattaisi keskittyä todellisiin töihin!!!

  • Nimetön

    Osuuskaupasta väännetään uutta Elantoa? Vasurikauppaan en mene, onneksi on K-kaupat. Kyllä demarin valinta vähentää myyntiä.

  • karik

    Kaveri on fiksu ja ansainnut paikkansa! Itse olen poliittisesti toista maata, ihmettelen miksi aina täytyy politiikan olla mukana asioissa?

  • Nimetön

    Kyllä nyt pitäsi tulla apsi ja prisma.
    Uimahallikin tulee seuraavien kunnallisvaalien jälkeen vai mitä.

  • Nimetön

    Nurmisen johdolla saadaan osuusliiketoiminta hienoon nousuun. Nurminen on talousosaaja, demareiden ykkösnyrkki!

    • Nimetön

      En epäile hetkeäkään, ettei Nurminen ole demarien ykkösnyrkki. Se vaan kertoo demarien tilasta. Nurminen on ennen kaikkea kaikkien populistien äiti. “Verot alas ja palvelut ylös. Siinä sivussa vielä kunnon kansalaispalkka kaikille”

    • Nimetön

      Jaa talousosaaja! Mistä tuommoisen keksit? Populisti, lupaa kaikille kaikkea -sillä saa ääniä asioita seuraamattomilta ja mummoilta.

  • Nimetön

    Vastaavasti pääministeri Sipilän hallitus laittaa turvat tukkoon. Kansa kuulemma sanoo liian usein ei, hallituksen kohellukselle. Viimeksi mieltään osoittivat maanviljelijät, sanomalla ei, hallitukselle. Kepu ja persut eivät muista, miten viime vaalikaudella Kimmo Tiilikainen (kesk.) ja persujen Soini meuhkasivat, ei,ei! Nyt myydään rautatiet ja kylkiäisenä maantiet, koska taksin saa “lennosta”.

  • Nimetön

    Soinilla oli mahdollisuus pitää kansan puolta mutta petti lupaukset.
    Yleislakkoa pukkaa ja uusia vaaleja.

  • Nimetön

    Kyllä tämä hallitus kurjistaa ja alistaa heikommassa olevien kansalaisten asemaa kovalla kadellä.Kaikista leikataan ja maksut korotetaan .Ei tavallisilla ihmisillä ole enää varaa mihinkään ylimääräiseen kun pakolliset elinkustannukset vie kaiken.Harrastukset ja muut vapaa-ajan toiminnot saattavat jäädä pois varallisuuden puuttuessa. Kyllä nyt pitäisi puuttua myös näihin suuriin menoihin ja leikata myös niistä esim nämä kansanedustajien sopeutumiseläkkeet,jotka ovat aivan käsittämätön asia sillä jokainen joka pyrkii edustajaksi tietää että pesti voi olla neljä vuotta tai enemmän miten kansa päättää.Pesti loppuu siihen eli on lopputilin aika ja piste.Ei tavalliset duunaritkaan saa eläkettä jos menettää työnsä vaan on mentävä kortistoon.Sama kohtelu myös kansanedustajille.Ei ihmisiä voi jaotella työpaikoilla jos toinen on joutunut työttömäksi ilman omaa syytä ja mennessäsi uuteen paikkaan saatkin palkkaa paljon vähemmän kuin toinen.Samasta työstä sama palkka.Kuinkahan paljon loppujen lopuksi nämä hallituksen kaavailemat muutokset lisäävät tyollisyyttä ja säästöjä kun uusia virkamiehien virkoja perustetaan .Ja kaiken tämän maksaa lapsiperheet,eläkeläiset,opiskelijat,työttömät ym. pienenpituloiset ja varakkaat vain purjehtivat huvipursillaan ja ökypaateillaan vesiämme saastuttamassa.Siis myös veneille on laitettava vero koska saastuttavat samoin kuin autotkin.Onhan jokapäiväisessä leivässämmekin vero ja se syöminen kun on vähän pakollista hengissä pysymiseksi.

    • Nimetön

      2011 jälkeen valituilla uusilla kansanedustajilla ei ole enää oikeutta sopeutumiseläkkeeseen. He saavat vain ansiosidonnaisen työttömyysturvan kaltaisen 1-3 vuoden mittaisen sopeutumisrahan. Muuten olen sitä mieltä,että suotta purnata, jos on vaaleissa valinnut nykyiset hallituspuolueet valtaan, ja erityisen tyhmää on valittaa, jos jätti äänestämättä. Valitkaa ensi kerralla viisaammin.

      • Nimetön

        Olen sitä mieltä että jos ennen vaaleja jauhetaan ja luvataan asioita niin kyllähän lupauksista pitäisi pitää kiinni eikä kääntää takkia kuten esim perussuomalaiset hyvin näkyvästi tekivät mutta seuraavissa vaaleissa näkyy kuinka luottamus puolueeseen meni

  • Nimetön

    hyvä että saa ääniä osuuskaupan vaalissa sillä voi nolla että ensi eduskuntavaaleissa putoaa populistit pois kun ihmiset eivät saakaan mitä tuli luvatuksi ennen vaaleja.

  • Klapinpinooja

    Nimimerkille Nimetön; kirjoitit täyttä asiaa! Mutta, käyn pääsääntöisesti vain Alkossa, mites siihen edustajistoon pääsisi? Osakkeita minulla jo on aika tukku ja lisää ostelen koko ajan kun tulee myyntiin. – Äsmarketin kassa meni naimisiin; sanoi onnellisena että jäsenedut vaan lisääntyi…

  • Nimetön

    Tämä on nykyisin jälleen E-liike, joten Ilmarille sopiva foorumi. Vanha kansankauppa kaatui keinotteluun. Miten käy osuuskaupan näitten ilmareitten johdolla?

  • Nimetön

    “Nimetön 25.4.2016 17:08

    Minä en siirry K-kaupasta mihinkään!”

    Siis sinulla on sen vartijan kanssa joka ilta tappelu torikeskuksessa.

  • Nimetön

    Minuun ei uppoa Ilmarin hymy ja tyhjät lupaukset. Samat tyypit istuvat joka puljussa ja kuvittelevat tietävänsä kaikesta kaiken. Millaiset alennusprosentit näillä edustajilla on?

    • Nimetön

      Mitkä lupaukset ovat tyhjiä ja millä perusteella? Mitä vikaa on hymyssä? Nämä päättäjät eivät kuvittele tietävänsä kaikesta kaikkea, siksi heitä on useampia tuomassa osaamisensa yhteisen asiakkaiden omistaman osuuskunnan parhaaksi. Jos löytyisi joku, joka tietäisi kaikesta kaiken, yksi johtaja riittäisi. Näin on vain Pohjois-Koreassa. Edustajisto ei ole vuosiin saanut henkilökunta-alennuksia vaivansa palkaksi. Ainoa alennusprosentti on se sama bonus, joka muillakin ostoista kertyy. Jos olet katkera siksi, että sinulla ei ole rahaa osuusmaksuun, voit maksaa suurimman osan siitä tulevilla bonuksilla. Sen jälkeen saat itse alennuksia vähän sieltä sun täältä.

Kommentointi ei ole käytössä.