Matleena oli kesätöissä kylällä

Kerhotäti ja lapset. Vasemmalta: Aleksi Juvela, Viola Veikkola, Matleena Kinnanen, Aatos Veikkola ja takarivi Pietu Helenius, Jutta Hirvonen ja Anton Nurmi.
Kerhotäti ja lapset. Vasemmalta: Aleksi Juvela, Viola Veikkola, Matleena Kinnanen, Aatos Veikkola ja takarivi Pietu Helenius, Jutta Hirvonen ja Anton Nurmi.

Kaukolan koululla on täysi tohina päällä, kun Matleena Kinnanen, 17, häärii kerhotätinä maanantaina aamupäivällä.

Jutta Hirvosen, 8, mielestä Matleenan vetämissä kerhoissa parasta on ollut askartelu. Laululeikit ovat nekin jääneet tytön mieleen. Saliin rakennettu temppuratakin oli kiva.

Anton Nurmi ja Pietu Helenius kertovat hekin näkemyksensä: Parasta on ollut rumpujen soittaminen ja jalkapallo.

Kaukolan kyläseuran tarjoama kesätyöpesti on ollut antoisa, monipuolinen ja haastavakin, tuumii kerhotädin rooliin sujahtanut nuori nainen.

“Lisäksi olen pitänyt seuraa vanhuksille, kitkenyt sipulipenkkiä, maalannut leikkimökkiä, pessyt mattoja ja imuroinut. Ja täällä pidin yhtenä iltana virsilaulajaiset, ja torstaina laulamme yhdessä koululauluja”, hän luettelee.

Kesätyöntekijän palveluksiin tyytyväinen Riitta Norri ei säästele sanojaan.

“Matleena on ollut kolme viikkoa koko kylän ilona, tuonut erilaista eloa keskuuteemme ja lisännyt myös meidän kyläläisten keskinäistä vuorovaikutusta. Kovasti olemme hänestä tykänneet.”

Kaukolan kyläseuran varapuheenjohta Anne Välimäen mukaan kesätyökokeilu meni paremmin kuin etukäteen osattiin edes kuvitella. Tuumasta toimeen tarttumiseen kannusti Sastamalan kaupungin nuoren palkkaamiseen myöntämä 300 euron tuki.

Välimäki rohkaisee muitakin seuroja ja yhdistyksiä työllistämään nuoria.

“Usein pelätään, että nuoren palkkaaminen vie myös paljon aikuisen aikaa valvonnan ja järjestelyjen vuoksi. Meillä vastuuta jaettiin monelle henkilölle, ja kutsuimme myös lasten vanhempia mukaan avustamaan. Tämä oli hieno kokemus.”

Matleena leikkimökin maalauspuuhissa Riitta Norrin luona. Kuva: Olena Sandholm.
Matleena leikkimökin maalauspuuhissa Riitta Norrin luona. Kuva: Olena Sandholm.

 

 

  • Nimetön

    johan on uutinen .eikö nyt enää muuta keksi alueviestin toimitus ..haloo ..halooo

    • Haloo vaan itsellesi

      Tämä on miljoonakertaa parempi uutinen, kuin ne yleiset rattijuopot ja tappelut mitä alueviesti uutisoi. Lisää tälläisiä iloisia asioita.

    • Nimetön

      Mitä oikein tarkoitat ??Tämähän on kiva uutinen sastamalan kylältä.Toivottavasti muutkin yhdistykset ottaa oppia.

  • Nimetön

    Tärkeä uutinen tämäkin. Vinkkinä muillekkin kylille, että toimintaa voi kehittää. Liian vähän näistä asioista kirjoitellaan.

  • Nimetön

    Tässähän näkyy se yhteisöllisyyskin – hienoa, että tällainen mahdollisuus on annettu ja ei varmastikaan turhaan. Hyvää jatkoa tälle idealle ja sitä toteuttaville, myös jatkossa.

  • Nimetön

    Maalaushommiin kannattaa laittaa vähän huonompi pusero,roiskuu kuitenkin. Silti hienoa työtä nuorelta ihmiseltä.

  • Nimetön

    Mutta kyllä olette saaneet myös aivan SUPERTYÖNTEKIJÄN. Tälläistä nuorta ei kasvakaan joka oksalla…

  • Nimetön

    Meidän vanhempien tehtävä on kannustaa nuoria yrittämään elämässään eteenpäin. Hyvä esimerkki on tämä iltatori siellä oli lapsia jo kokeilemassa myyntityötä. – Ei kukaan ole seppä syntyessään, vaan opetella joka työhön pitää.

Kommentointi ei ole käytössä.