“Rantojen rakentaminen on peruuttamatonta”

SONY DSC
Tyrvää Petanquen Eija-Liisa Leinon ja Jukka Salonojan mukaan Suomessa on alle kymmenen talviharjoittelun mahdollistavaa petankkihallia. Vammalan halli on yksi niistä.

Uittomiehenkadun päässä Sastamalan Vammalassa harrastavat yhdistykset vastustavat jyrkästi suunnitelmia alueelle kaavaillusta puisesta kyläyhteisöstä. Mielipiteet kävivät selviksi sunnuntaina, kun tahot tempaisivat yhteisvoimin esitelläkseen toimintaansa.

“Kaupunkilaisilla on saattanut olla sellainen olo, että puuhastelemme täällä vain keskenämme. Toive oli, että kynnys madaltuisi”, perusteli tempausta sen alulle pannut Vammalan seudun taideyhdistyksen Heidi Piippo.

Taideyhdistyksellä on ollut 90-luvun puolivälistä asti tilat punaisessa puurakennuksessa, joka on aiemmin toiminut Uittoyhdistyksen ruokalana. Rakennusta kutsutaan Taiderannaksi. Piipon mukaan tilat ovat taideyhdistykselle elintärkeät. “En ole suostunut edes miettimään sitä vaihtoehtoa, ettemme voisi toimia täällä”, Piippo toteaa.

“Miksi kaikille rannoille pitää rakentaa?”, kysyy Tyrvää Petanquen puheenjohtaja Eija-Liisa Leino.

Petankkiseura on harrastanut Siikasuolla yli 20 vuotta. Sillä on halli Uittoyhdistyksen kivirakennuksen yläkerrassa. “Meillä on kolme aktiivista harrastuspäivää viikossa. Sen lisäksi järjestetään 6-8 kilpailua ympäri vuoden. Niistä suurin, kesäisin pelattava Vammalan Open kerää joka vuosi tänne yli 100 pelaajaa.”

Siikasuolla 30 vuotta asuneet Tuula ja Jyri Karppinen herkistyvät pohtiessaan alueen tulevaisuutta.

“Tämä on kaupunginosa, jossa ollaan maalla vaikka asutaankin kaupungissa. Leikkipuistossa on päivittäin alueen lapsiperheitä ja perhepäivähoitajia. Kun meillä oli koira, lenkkeilimme täällä joka päivä. Yhä meitä tuo rantaan venepaikkamme. Miksei voida säilyttää monille niin tärkeää aluetta”, he kysyvät.

Paikallaolijat ovat yhtä mieltä myös leirintäalueen kohtalosta. Jos alueelle rakennetaan kerrostaloja, on se heidän mukaansa kuolinisku Tervakalliolle.

Siikasuolla niin ikään tiloja vuokraavan Vammalan Retkeilijöiden Marjo Tahvanaisen mukaan kunnassa tulisi tiedostaa, että ulkoilupaikkoihin panostaminen on kannattavaa, sillä se on helpoin tapa tukea asukkaiden hyvinvointia. “Rantojen rakentaminen on korvaamatonta ja peruuttamatonta.”

Hän muistuttaa myös käynnissä olevasta Sykettä Sastamalan sydämeen -hankkeesta. “Tarkoitus on tunnistaa kaupungin vetovoimatekijöitä. Eikö vesistömme erilaisine virkistysmahdollisuuksineen ole yksi keskeisimmistä?”

Lue koko juttu tänään ilmestyneestä Alueviestistä. 

SONY DSC
Tuula ja Jyri Karppinen ovat ulkoilleet Siikasuon ranta- ja puistoalueilla 30 vuotta.

  • Nimetön

    Justiinsa Kaalisaareen valmistui monta rivaria/pienkerrostaloa. Ei täältä asunnot keskern oo loppumassa. Ja ovat Siikasuon akvaarioidenkin viereen jo rakentaneet lisää taloja. Eikö riitä jo?

  • Työmies

    Onhan ihan käsittämätöntä että näin hulppea asuinalue on rakentamatta, eihän Sastamalalla ole varaa tämmöiseen, kunnon kaava päälle ja asuntoja ihmisille kyllä tauluja ja petankkeja voi maalata muuallakin.tampereella käytetään kaikki maa tehokkaaseen rakentamiseen ja niin se pitää olla täälläkin ja vielä vähän tehokkaammin,muuttotappiokunta kun olemme!

  • Nimetön

    Miten joku voi verrata Vammalaa ja Tamperetta keskenään kun toinen on maalaiskaupunki ja toinen iso kaupunki..

  • Vähempiosainen.

    Ei ole pelkoa että kukaan rakentaa Siikasuolle asuntoaluetta! Saatte rauhassa maalailla ja pelata petankia…

  • Kaikille tilaa riittää.

    Sastamalassa on tällä hetkellä useampi halli tyhjillään. Menkää vuokraan sieltä itsellenne uutta harrastetilaa. Ja kyllä täällä ulkoilu alueita riittää. Ei tarvitse keskustasta kauan kävellä suuntaan tai toiseen niin on ulkona kaikesta. Leikkipuistoja on helppo tehdä uudestaan , niihin on turha vedota.
    Siikasua täyteen loisto asuntoja. Rikkaat ostakoon sieltä asuntoja.

    • moneymoney

      Arvaappa ihan huviksesi, että mitä sellaiset hallit maksaa. Nyt yhdistykset ovat pärjänneet tilojen kohtuullisen vuokran ansiosta. Esim. petanque on pyritty profiloimaan edulliseksi harrastukseksi jonka aloittamiseen olisi mahdollisimman matala kynnys myö vähävaraisilla perheillä. Silti on mahdollisuus pärjätä SM-tasolla ja korkeammallakin. Jos hallivuokra alkaa oleen jokaisella kävijällä 50€ kuussa niin iso harrastajamäärä tippuu pois. JOS tiedät hallin jossa on saniteettitilat ja pieni keittiö sekä matala vuokra, niin kerro toki. Olen erittäin kiinnostunut 🙂

      • Kaikille tilaa riittää.

        Te siis haluatte harrastaa siellä ” ilmaiseksi “. Se ei ole harrastus eikä mikään jollei se vie kaikkia rahoja. Jo tähtää sm tasolle tai ylemmäs eikö silloin kannata kerätä sponsoreita ? Niin tehdään monessa lajissa.

Kommentointi ei ole käytössä.