Kuntalaisaloite: Kaupungilta kotitalkkari vanhusten avuksi

Mauri Tuominen toivoo kaupungin palkkaavan työttömiä vanhusten tueksi arjen askareisiin.

Sastamalalainen Mauri Tuominen (sd.) on jättänyt kaupungille kuntalaisaloitteen, jossa hän toivoo kotitalkkaria vanhusten avuksi. Tuominen esittää, että Sastamalan kaupunki ryhtyy välittömästi toimenpiteisiin aputyömiehen palkkaamiseksi vanhusten kotona asumisen tukemiseksi.

“Pienistä asioista tulee helposti suuria, kun ihmisen fyysinen toimintakyky heikkenee. Vanhuksen kotona asumisen esteeksi voivat nousta arkityöt kuten pihan ja puutarhan hoito sekä lumenluonti. Sisällä asunnossa pienet nostot, lamppujen tai sulakkeen vaihto ynnä muut sellaiset voivat olla ongelma. Jos ikääntyneet saisivat apua heille hankalissa askareissa, pystyisivät he elämään pidempään omassa kodissa”, Tuominen miettii.

Kotitalkkari tai talkkarit tulisi Tuomisen mukaan löytää pitkään työttömänä olleiden joukosta. Palkkatuella työllistäminen voisi olla yksi mahdollisuus.

Jättämäänsä kuntalaisaloitetta Tuominen perustelee myös Sastamalan väestörakenteen muutoksella ja kuntataloudella.

“Suomessa vallitsee laaja yksimielisyys siitä, että ikääntyneiden tulisi voida asua kotonaan mahdollisimman pitkään, muutoin valtion- ja kuntatalous eivät selviä ikääntymiskehityksen haasteista. Sastamalalla olisi tässä tilaisuus toimia strategiansa mukaisesti eli luoda hyvän elämän edellytyksiä”, toteaa Tuominen viitaten kaupungin vuoteen 2020 ulottuvaan strategiaan, joka on otsikoitu Hyvän elämän Sastamalaksi.

Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan puheenjohtajana toimiva eläkeläisaktiivi Tuominen on demarien kuntavaaliehdokas. Onko tämä nyt Tuomisen vaalikampanjan avaus?

“Ei ole, tämä asia on hautunut mielessäni pitkään, ja pohdin sen eteenpäin viemistä myös vanhusneuvoston kautta. Asia on tässä tärkein, ja ehkäpä joku muukin nyt innostuu aiheesta”, hän sanoo.

 

  • Mika Sillanpää

    Kannatan Tuomisen ehdotusta erinomaisena olkoon sitten vaalikamppanian avaus tai ei.
    Mika Sillanpää (vihr)

    • Nimetön

      Täydellinen vaalimainos Maurilta -ja Mikakin yrittää ottaa osansa! Työteekistä on jo vuosia saanut tilata erilaisia palveluita, jollette tiedä niin Työteekki työllistää pitkäaikaistyöttömiä. Kyllä alkaa oleen kuumaa vaalihuumaa, vähän liian läpinäkyvää 🙂

  • niin

    Kaatuu kaiken maailman divektereihin tarvii olla työturvakortti,tulityökortti,tai joku muu kortti! Tai sitten joku muu hullu laki esim.tikkaille ei saa nousta kun 50 cm! JA onhan näitä!

    • Mika Sillanpää

      Ei kaadu. Josvirkamiehet alkaa moista esittää sanoin että “Kaupunki ei työnantajana voi ottaa vastuuta työntekijästään ilman noita kortteja” ja aloite on näin loppuunkäsitelty. Ei niin. Vaan kunta voi kouluttaa halukkaille pitkäaikaistyöttömille nuo vaadittavat kortit. Maksavat alle satasen ja ovat työttömälle myös hyödyllisiä, eivät ole mitään nollakoulutusta. Vahinkojen varalta talkkarit toki pitää vakuuttaa oli niiden työnantaja kuka välinsä.

      • Nimetön

        toi on mielenkiintoinen juttu toi erilaiset kortit – kuten hygieniapassi mm.
        olis kiva tietää tartteeko ulkosalla leipiä avoimissa koreissa kaupittelevat hygieniapassia – entäs sitten maahan tulevat marjanpoimijat ?

    • Nimetön

      15:01 Sinullakin on aikaa pyöriä netissä keskellä työpäivää. Eikö duuni nappaa? Anna se jollekin innokkaammalle.

      • Nimetön

        sulle sanoisin, että aikas lyhytnäköisesti aateltu ja päätelty
        ei kellonaika kerro, onko kirjoittaja työikäinen tai työtön.
        et huomaa esim joustavia työjärjestelyjä etkä vuorotyötä tekeviä, vapaita tai lomia,
        kunhan moralisoit – tyhjää

    • hölökynkölökyn

      Kolmella ässälläkin pärjää pitkälle.Sorsapari on kuolemaksi. Aattelin että tuo joka työtävieroksuvista kirjoitti tarkoitti virkamiehiä jokka joutuu nää alotteet käsitteleen.

  • tyrvääläine

    Voi taivas näitä kommentteja.. mutta aatelkaa kuinka monimutkaista on kun haluais jonkun jeesaavan… tarvitaanko ihan OIKEESTI kaikenmaailman passeja? Ei ihme ettei saada ihmisiä töihin. Naurettavaa touhua. Mutta hyvä idea.

    • Nimetön

      Niin – sanottiinpa tässä taannoin, että byrokratiaa purettaisiin, vaan kuinka käy tämä homma – ei kun lisää vaan kiemuroita, hyvänä esimerkkinä työttömien haastattelut ja puhelinrumba heidän suuntaansa, ja vielä unohtamatta mainita tukkeutunut sekava Kela-asiointi ja päätösten viipyminen sekä puhelinpalvelun toimimattomuus
      Kuinkahan moni hallitsee valokuvaamalla vastauksensa -tekniikan siihen suuntaan?

  • EVOT

    Älkää nyt vaan mitään työryhmää tämän takia perustako! Palvelut on jo työteekissä saatavissa, jos vain ihmiset haluaisivat käyttää tätä “Pakkotyövoimaa”. Tosin on myös yrittäjiä jotka tarjoavat näitä palveluita markkinahintaan maksaen kaikki lakisääteiset maksut ja koulutukset itselleen ja työntekijöilleen, maksuista saa asiakas sitten osan takaisin verotuksen kautta tai suoraan erillaisina tukina kelanpuolelta.

    http://www.sastamalankaupunki.fi/sivu.tmpl?sivu_id=8665

  • Nimetön

    Onhan näitä talkkareita nytkin, mutta kyllä ne rahan tuntee eli noin 35 euroa on tuntihinta, kun viimeksi kyselin.

  • Nimetön

    Mitä jos kaupunki ostaisi tämän palvelun yrittäjältä, joka rekrytoisi sopivia henkilöitä oikeaan palkkatyöhön. Saahan ne henkilöt olla Työteekin väkeäkin, silloin kaupunki voisi antaa määräaikaisena palkkatukena yrittäjälle saman korvauksen, jonkaTyöteekki palvelustaan saa, kunhan talkkari sitten vaan saa myös kohtuullisen palkan työstään. Saisivat kynnelle kykenevät tehdä palkkatyötä orjatyön sijaan.

  • Nimetön

    Kuntalaisaloitteet kulkevat yleensä omaa reittiään kaupunginhallituksen käsittelyyn. Mistähän johtuu että nyt ennen vaaleja ko “aloite” tuodaan ensimmäiseksi lehtien palstoille -eikä normaalia reittiä etenemään? Niin selkeää vaalityötä ettei ole ennen nähtykään! Ja vielä, kuten edellä on kerrottu, kaupungilla on jo Työteekissä kyseinen palvelu.

    Vielä ihmettelen sitä miksi Alueviesti lähti näin näkyvään vaalikampanjaan mukaan? Noin paljon ilmaista palstatilaa yhdelle ehdokkaalle…

    • Nimetön

      Saihan Alueviestissä sairausjuttunsa läpi rehtoriparkakin, miksei seuraavakin yrittäjä. Ei kunnallisneuvos tiennyt miten aloitteita voi tuoda valtuustoon, tai keneltä virkamieheltä kysyä joko tällainen palvelu on.

    • Minna Isotalo

      Kaikki kuntavaaliehdokkaat, jotka sorvaavat tolkullisen kuntalaisaloitteen ja kiikuttavat sen kaupungintalolle, voivat sen jälkeen tulla toimitukseemme siitä kertomaan. Voin luvata, että kaikki saavat yhtä lailla naamansa ja asiansa verkkosivuillemme. Mukavaa päivää 🙂

      t. Minna Isotalo / Alueviestin toimitus

  • Terveiset Maurille

    Kiitos, Mauri Tuominen,aloite on järkevä.

    Meitä on monta jotka kotitalkkaria työllistäisimme. Jonkin verran olen talkkaripalveluja ostanut yrityksiltä ihan mainoksen perusteella mutta hiukan huonoja kokemuksia. Myös työteekkiä olen kokeillut, tulos siellä taas on aivan tuurin kauppaa eli kuka sattuu töissä olemaan.

    Oma luottotalkkari olisi hieno ja helpottava systeemi.

    Maurin toivon myös kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan puheenjohtajana tarttuvan paljon tomerammin kirjaston asioihin. Ei voi olla laitaa että lautakunnassa ei pidetä puolta kun kirjastolta=sivistykseltä aina vaan Sastamalassa leikataan. Ja puhutaan kumminkin budjetin mittakaavoissa aivan pennosista.

    Onnea vaaleihin Tuomiselle ja voimia kotiseudun vaikuttamistyöhön!

  • Nimetön

    M Tuomista kyllä ei kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan pj-n tehtävissä ole kuulunut eikä näkynyt

    Toiminnan perusteella valitsen ehdokkaani, en puheitten

Kommentointi ei ole käytössä.