Itsenäisyyspäivänä poutaa ja pikkupakkasta

Ilmatieteen laitoksen mukaan itsenäisyyspäivää vietetään melko poutaisessa säässä ja pikkupakkasessa.

Keskiviikon vastaisena yönä maan etelä- ja länsiosan yli kulkee sadealue. Sade tulee pääosin lumena. Aamuun mennessä etelässä voi olla paikoin kertynyt runsaat 5 senttiä lunta.

Päivällä on melko poutaista ja pilvipeite repeilee. Maan etelä- ja keskiosassa lämpötila on -2…-6 astetta. Torstain vastaisena yönä lounaasta leviää jälleen lauhempaa ilmaa ja sateita.

“Tällä hetkellä itsenäisyyspäivän sää näyttää kivan talviselta ja poutaiselta suuressa osassa maata. Lähettyvillä on kuitenkin kaksi matalapaineen aluetta sateineen, joten on mahdollista, että ennusteet keikahtavat sateisempaan suuntaan”, kertoo päivystävä meteorologi Kaisa Solin.

  • Nimetön

    Tässä voisi heittää pienen reunahuomion meidän tavasta juhlia itsenäisyyttä. Suomen virallinen perinne on kovin raskas ja vanhakantainen. Varsinkin nyt juhlavuonna. Sodat ja armeijan paraatit on nostettu framille. Aivan kuten menneisyyden haamut nousivat haudoistaan ja talloivat alleen vuosikymmenien sivistyksen. Sen sivistyksen, joka järjettömien sotien jälkeen on rakennettu. Enemmän siis rentoa karnevaalitunnelmaa ja hauskanpitoa. Annetaan vainajien levätä rauhassa.

  • Nimetön

    Ja miksi vain sankarivainajat nostetaan huomioitaviksi – kun siellä oli muitakin, onhan heistä kuultu, mm. sitä, että kun vanhuuden päivät koittivat, ei löytynyt yhteiskunnalta omaishoitajia, apuja ja tukia, vaan vanhat puolisot ikäänkuin luonnikkaasti asetettiin tehtävään. Vaan nyt, jo ovat ilman huomionosoituksia siirtyneet hekin pariskunnat, iäisyyteen. Kyllä muutkin kuin sankarivainajat olisivat arvostusta tuon sotareissunsa jälkeen ansainneet.

    • Mullikuhnuri

      Sankarivainajilta jäi kuvailemasi elämä elämättä, nuoruus, keski-ikä, vanhuus – sen he uhrasivat. Heidän omaisensa joutuivat elämään ilman poikaa, veljeä, aviomiestä. Sotaveteraaneilla oli tämä kaikki. Kaikki he ovat arvostuksensa saaneet, sankarivainajat uhrauksensa mukaisesti suurimman.

  • Nimetön

    Suomi on hyvä maa asua, maailman paras paikka suomalaisille. Jos menet itään tai länteen niin missään et voi nauttia täydestä ylöspidosta laittamatta rikkaa ristiin asian eteen, ja sinulla on vielä oikeus ilmaista mielipiteesi vaikka se olisi järjestelmää vastaankin. Itänaapurissa ei näissä asioissa saa pitää päätänsä…

  • Nimetön

    Tyhmempikin tajuaa että elämme sellaisessa maassa mitä voi sanoa maailman parhaaksi paikaksi asua. Ja jos ei miellytä aina voi muuttaa pois, siitähän tämä hyvä syntyy: vapaudesta. Siitä on maksettu kallis hinta ja toivottavasti sitä ei tarvi enää asein puolustaa, siihen hommaan kun laitetaan eturiviin nämä Lallit , kyllä ne siihen kelpaa.

    • Lalli

      Maassa ei ole mitään vikaa mutta16:04 ei taida tuntea Suomen natsimielistä viranomaisjärjestelmää , joka ei korjaannu vaikka muuttaisin pois Suomesta . Tyhmyydestä maksetaan aina kallis hinta , mutta onneksi Venäjä antoi Suomen tyhmyyden anteeksi . Mitä tulee eturiviin olen ollut siellä jo yli 10-vuotta .

Kommentointi ei ole käytössä.