Yleisöltä: “Herätkää Uotsolan asukkaat”

Uotsolan kyläjoukkueessa Mouhijärven kyläillassa 12. marraskuuta 2013 olivat Asko Nyrökorpi (vas.), Jaakko Lehtinen, Aatto Salo, Raimo Vasara, Ritva Mikkola ja Seija Saarela.

“Kun Sastamalan kaupunkia oltiin perustamassa, oli esillä alueellinen vaikuttaminen. Silloin suunniteltiin kaupungin osa-alueiden neuvostoja. Näitä ei kuitenkaan perustettu.

Nyt reuna-alueilla asuvat kokevat jääneensä huonolle kohtelulle. Päättäjistä enemmistö on keskustasta ja ajavat oman alueensa etuja.
Tähän on paljon myös omaa syytä. Ei ole löytynyt halukkaita ehdokkaita valtuustoon eikä ole äänestetty riittävästi omia.

Hyvin toimiva kyläyhdistys olisi tärkeä vaikuttamiskeino. Ne voivat toteuttaa erilaisia hankkeita oman alueen viihtyvyyden parantamiseksi. Tähän tarvitaan talkoohenkeä. Kaupunki on luvannut osallistua hankkeisiin suurella osuudella.

Kyläyhdistyksiä on kuultu kaupungin suunnitelmia valmisteltaessa. Yksityisillä henkilöillä on pienet mahdollisuudet saada mielipiteitään esiin, mutta aktiivisesti toimivan kyläyhdistyksen kautta se onnistuu. Tärkeissä asioissa eri yhdistykset voivat olla yhteistoiminnassa.

Tätä herätystä toisin esiin Mouhijärvelle ja erityisesti Uotsolan asukkaille, jossa Asukasyhdistys toivoo uusia innokkaita jäseniä aktivoitumaan.

Täällä on perinnettä tärkeistä hankkeista kuten tori, veneranta, matonpesulaituri, kävelyreitit ym. Kaavoitussuunnitelmat ovat suuria vaikuttamiskohteita.

Hienoa, jos mahdollisimman moni tulisi kuulemaan ajankohtaisista asioista osuuspankille 29.11. klo 18.”

Jaakko Lehtinen, sihteeri

Kommentointi ei ole käytössä.