Poliisilla paljon kotihälytyksiä

Sisä-Suomen poliisia työllistivät aatonaaton iltana ja jouluaaton vastaisena yönä kotihälytykset. Niitä oli yli kaksikymmentä.

Partiot joutuivat selvittelemään perheväkivaltaa, tuttavien välisiä riitoja ja tappeluita sekä monenlaista muuta häiritsevää käyttäytymistä. Tapauksia yhdistänyt tekijä oli päihteiden käyttäminen.

Poliisi toivoo, että virkavaltaa tarvittaisiin jouluna mahdollisimman vähän ja sinivuokkoja yleisempi vieras kodeissa olisi punaisiin pukeutuva parrakas mies pohjoisesta.

  • Nimetön

    Hyvä!aattonakin Alko auki.
    Hyvänä aattona alkokin auki.
    Hyvä Alko aattonakin auki.
    Hyvä aattokin,alko auki.
    Hyväkin alko aattona auki.
    En ymmärtänyt mitä tarkoitit,laitoin lisää vaihtoehtoja.
    Nyt oli jouluaatto…koska on mainitsemasi hyväaatto!!??…..ja eikö se ole yhdys sana ?

    • Nimetön

      Jos yrittää opettaa muita, niin kannattaa opetella itse ensin vähintäänkin perusasiat opettamastaan asiasta. Esimerkiksi huutomerkkiä seuraava sana kirjoitetaan isolla alkukirjaimella.

  • Nimetön

    Sisä-Suomen naperokerho saisi pitää turpansa kiinni edes jouluna , jatkuva valitus ja ruikutus kun joutuu vähän tekemään jotain .

  • niin niin

    rauhan ja hyvän tahdon joulu pari perhepulloa ja siten noin kadentunnin jälkeen poliisit ym sos viranomaiset ja se on siinä

  • yksi yksinäinen

    Milloin ihmiset oppivat käytämään alkoholia oikein?
    Eikö olisi viisainta lopettaa siinä vaihessa ,kun tuntee
    olonsa hilpeäksi jos siitä yli menee niin silloin jo saa sitä rähinä viinaa.

    • Nimetön

      Ei alkoholisti kykene lopettamaan juomista ennen kuin viina loppuu. Alkoholistin puolison pitäisi saada voimaa lähteä viinan pilaamasta suhteesta, alkoholisteista kun aniharva lupauksistaan huolimatta.raitistuu. Silloin joulukin olisi taas onnellinen. Parasta mahdolllista joulun jatkoa kaikille!

      • Raitis

        Kyllä sitä viinanpirustakin eroon pääsee Itse ja monimuu pässyt oneksi

  • Nimetön

    Ei sitä kenenkään ole pakko viinaa juoda. Kyllä se aine on tuottanut ja tuottaa paljon harmeja yhteiskunnassa. Perheväkivallan uhrina kuolee vuosittain n. 30 naista, syy on usein siinä alkoholissa, että pitäisi kyllä vähän ajatella ensin.

  • Terveiset viranomaisille

    Vuosia jatkuneiden törkeiden ja selvien virkarikoksien uhrina väitän että suurin osa rikoksista on viranomaisten tekemiä tai laiminlyöntien aiheuttamia .

      • Nimetön

        Niinistö kuuluu viranomaisten kanssa samaan hällä väliä kastiin kun vaan oma palkka ja turvallisuus on kunnossa .

      • Nimetön

        Ennen kun tuomitsee kannattaa muistaa että puheet on puheita mutta virkarikokset on rikoksia .

      • Nimetön

        Uskokaa nyt, että tämä ‘viranomais’-äijä on trolli. Älkää vastailko.

    • yksinäinen

      Vain raukat ja pelokaat kulkee puukko povessa ovat suurimaksi osasa suun soittajia sit,kun huomaavat jäädä toiseksi otetaan puukko pelastajaksin näin on .

  • Nemitön

    Ilman viinaa puolet poliiseista olisi tarpeettomia. Kiusallinen totuus.

  • Nimetön

    Hävetkää. Viette. Lapsiltanne. Niille. Kuuluvan. Turvan. Jopa. Joulunakin

Kommentointi ei ole käytössä.