
Sastamalassa Keikyän riippusillan maa-alueista ei ole löytynyt kirjallista vuokrasopimusta. Olisiko asioista sovittu aikoinaan vain suullisesti?
Maa-alueet Kokemäenjoen molemmin puolin ja saaressa ovat UPM-Kymmenen ja UPM Energyn omistuksessa. Yhtiöiden kanssa on neuvoteltu asiasta, jotta riippusillan tulevaisuus on turvattu.
Osapuolet ovat päätyneet kolmenkymmenen vuoden maanvuokrasopimuksen solmimiseen. Riippusillan omistava kaupunki maksaa koko ajalta vuokraa yhteensä 300 euroa.
Vuokrasopimus on voimassa kuluvan vuoden alusta vuoden 2048 loppuun. Sitä voidaan jatkaa.
Sopimus on kaupungin ympäristölautakunnan hyväksyttävänä.
Mitä vielä
Rikas UPM riistää kuolevia maalaiskuntia. 300 on ihan liikaa! Enintään 270 olis saanut maksaa.
Taas yksi syy lisää purkaa koko laho silta.
Entä korjaus? Jos silta kerran kestää max kolme vuotta, saadaanko vuokranalennusta?
Kaunis silta, joka kannattaa säilyttää! Ulkoilua ja liikuntaa kaupunkilaisille, kun vaikka pyöräillään siltalenkki!
Siinä on vieressä voimalalaitos josta pääsee paremmin yli.
Voimalaitoksen silta ei ole turvamääräysten mukainen
Voimalaitos ja sen silta on yksityisaluetta.
Keikyä ei ole Sastamalan kehittyvää aluetta. Kuinka paljon kaupunki meinaa rahaa laittaa tuohon alueeseen jos silta ja uimahalli molemmat meinataan korjata?Nuo korjauspäätökset eivät tukisi mielestäni kaupungin kehittyvien alueiden suunnitelmaa. Silta ja uimahalli eivät ole lakisääteisiä niinkuin esimerkiksi peruskoulu ja terveydenhuolto.
Ei kai taira olla tyrvääkään!
Mikä on Sastamalan kaupungin kehittyvien alueiden suunnitelma? Mitkä ne alueet ovat?
Maisemakylien kaavoitus ja rakentaminen ja alueen muuttovoitto. Häijäässä.
Eipä taida olla kadut, tiet ja sillat lakisääteisiä. ennenkin hiihdeltiin peltoja ja jäitä pitkin.
Onkos riippusilta turvamääräysten mukainen???
kyllä vapa-ajan tapaturmavak, pitää olla
Tyrvääläinen änkyrätapa toimia – valitetaan ja marmatetaan, kun sivukylille ei tehdä mitään – ja kun tehdään niin sekin on pahasta.
Kylä on väärä. Pitäisi olla 2500 asukkaan Äetsän sijasta tuhannen asukkaan Kiikka tai tuhannen asukkaan Mouhijärvi.