
Perussuomalaisten valtuustoryhmä jätti marraskuussa valtuustoaloitteen koskien eläkeläisten liikuntavuoroja Vinkin vapaa-aikakeskuksessa.
Eläkeläiset, joilla on viiden euron hintainen kulkutunniste, pääsevät Vinkin kuntosalille maksutta. Palloiluhallin puolelle ei kuitenkaan pääse samalla tunnisteella.
Perussuomalaiset esittivät, että ikäihmiset pääsisivät samalla viiden euron maksulla ja tunnisteella sekä kuntosalille että palloiluhalliin.
“Näin edistettäisiin ennaltaehkäisevää terveysliikuntaharrastusta kunnassamme”, aloitteessa todetaan.
Aloite ei ole saamassa vastakaikua. Liikuntapalvelupäällikkö Jari Ahon mukaan Vinkin vapaa-aikakeskuksen suuren käyttöasteen sekä tiiviin varaustoiminnan vuoksi maksuttomia vuoroja liikuntahalliin ei myönnetä.
Aho muistuttaa, että kaupunki tukee eläkeläisten liikkumista jo nyt monin muodoin. Ikäihmisten on tällä hetkellä mahdollista harrastaa liikuntaa maksutta sekä omissa ryhmissään että kaupungin kuntosaleilla lunastamalla itselleen kulkutunnisteen.
“Eläkeläisryhmille osoitetaan jatkossakin liikuntasalitoiminnan mahdollisuus ensisijaisesti joistakin kaupungin muista liikuntasaleista.”
Sivistyslautakunta käsittelee asiaa kokouksessaan ensi tiistaina.
Liikuntatilojen ja ohjatun toiminnan maksut tulevat kokonaisuudessaan tarkasteluun kevään 2019 aikana.
No, kai tälläkin eläkeläisten ääniä voi kalastella. Tulee mieleen Veikko Vennamon vaalitaktiikka: Hän kiersi maata lupaamassa siltoja, teitä ja muita kalliita hankkeita, vaikka tiesi, ettei niitä voi toteuttaa. Ja ääniä ropisi. Vaalien jälkeen hän teki uuden kierroksen maakuntiin kertoakseen että eivät Helsingin herrat antaneet tätäkään siltaa tms. köyhille. Taas herraviha lisäsi SMP:n kannatusta. Liekö kansa viisastunut näkemään tällaisen läpi? Ei.
Tykkäät elintasopakolaisista jotka syö leipäsi.
Tuotakin keinoa natsit käyttävät: Lietsotaan vihaa milloin mitäkin ihmisryhmää kohtaan, niin saadaan kannattajat pitämään itseään jonakin muuna kuin pohjasakkana, kun on muka vielä huonompaa sakkia. Viharyhmät antavat jäsenilleen valheellisen paremmuuden tunteen. Kun tämä tyhmyys ei johda muuhun kuin pettymykseen ja jäämiseen edelleen laitapuolen kulkijaksi, äärioikeisto alkaa lietsoa väkivaltaa viimeisenä keinonaan saada huomiota. Natsit lähtekööt Venäjälle, paratiisiinsa.
Hopun hyvä kuntosali lienee ilmainen. Ulkoliikunta on edelleen ilmaista ja jopa terveellistä.
Populismia tuo Persujen aloite.
Hankkikaa tuo Ahon kulkutunniste.
Niin, valtuustoaloitteiden tarkoitus on julkisuus. Aloitteet ovat pääosin hyvien asioiden tuhohoamista.
Valtuustoaloitteemme idea tuli eräältä eläkeläiseltä, joka käy harrastamassa Vinkissä ja tietää näistä asioista. Olen kuvitellut, että valtuutetun kuuluu olla kuntalaisen valtuutettu. Valtuustoaloitteemme tyrmäys ei ole mikään yllätys. Ei ole tähänkään mennessä ollut hyte-asioiden arvostus ja ymmärrys kummoistakaan Sastamalan päättäjien/virkamiesten keskuudessa.