
CEV Cupissa Vammalan Lentopallo eli Ford Store Levoranta kärsi Kuzbass Kemerovolle suoran tappion 0-3 (17-25, 20-25, 24-26). Puolivälierien avausottelu pelattiin Tampereella.
FSL:n hakkuri Urpo Sivula oli erinomaisella pelipäällä. Vastaanottopuolen hoiteli erittäin tyylikkäästi kolmikko Erik Sundberg, Niko Suihkonen ja Alan Barbosa Domingos.
Venäläisjoukkueen ylivoima näkyi verkolla. Vastaanottopelissä kotijoukkue oli jopa vastustajiaan parempi. Vieraiden tehokkaimmaksi nousi yleispelaaja Yaroslav Podlesnykh.
“Kemerovo on kova joukkue. Yritimme valmistautua parhaamme mukaan ja teimme parhaamme, mutta joukkueen fyysisyys on korkealla tasolla”, kommentoi FSL:n päävalmentaja Radovan Gacic.
Venäjän Superliigassa Kemerovo on tällä hetkellä toisena. Joukkuetta valmentaa Tuomas Sammelvuo.
Yleisöä Tampereen Kaupissa oli noin 2 470. Toinen osaottelu pelataan Siperiassa 13. helmikuuta. CEV Cupin välieräjoukkue ratkeaa otteluparista sarjapisteiden perusteella. FSL:n pitäisi jatkopaikkaan voittaa Kemerovossa vähintään 3-1 ja sen perään vielä kukistaa isännät jatkoerässä.
No eiköhän se ylivoima näkynyt joka osa-alueella, Kemerovon passari kentän paras. No olihan Valepalla “tyylikästä” nostopeliä, liekö toimittajat kuunnelleet Areenan selostajaa, paikan päällä ei niin kovin tyylikkäältä näyttänyt.
Ei Urpo nyt niin hyvä ollut, että pitää oikein mainita.
Hauska termi tämä fyysisyys, harvemmin kuulee mainittavan muissa kuin kontaktilajeisssa. Kyllä oli taitava, korkealta ja kovaa hyökkäävä joukkue tämä Kemerovo, kaikkea näitä ei pelkästään fyysinen.Libero Kerminen näytti muutaman kerran mikä ero on Liberolla ja “liberolla” , 13 vuotta .
hahhahhaa,nautin,,,,,,,
Nauti nyt täysin siemauksin tappiosta!! Kaikki jotka seuraavat lentopalloa tiesivät miten pelissä käypi! Venäjällä on paljon kovempi taso!!
Tasoero oli suorastaan valtava Kemerovon hyväksi. Kun Kemerovo pelasi III:n erän löysemmin, sai Valepa vähän ryhtiä. Kemeroville
täysin ansaittu 3-0 voitto!
Ei ollut kyllä Valepalla mitään saumaa ottelun voittoon, eikä tule olemaan toisessakaan ottelussa. Oli hienoa katsella Kemerovon taitavia pelaajia. Ja Niko Suihkoselle iso peukku!
Levorannan joukkueesta ei yksikään pelaaja mahtuisi Komerovin aloitus kuusikkoon, tasoero oli niin selvä. Kuitenkin Levorannan joukkue on hyvä omalla tasollaan.
Kemerovon joukkue näyttää siltä että salilla on käyty, siitä huolimatta pelaajat ovat kimmoisia ja liikkuvia.Kerminen näytti liberon mallia, lukee peliä, ehtii hyvin, näyttää helpolta.
Verkkovirhe.comissa koetetaan useamman kirjoittajan toimesta löytää jotain hyvää VaLePan otteista, jopa niin että vastustajan niskakarvoissa olisi jopa ollut odotus roikkua, mutta ilman fanilaseja matsin nähneensä totuus on toinen. Kemeroovi pelasi vajaat kaksi erää tosissaan ja sen jälkeen vain lasketteli. Silti erääkään kotijoukkue ei saanut? Oliko sitä joku naiivisti odottanut, tuskinpa?
Joo näinhän se on mutta lentopallo on ihmeellinen peli, joskus altavastaaja voi voittaa jos saa hengen päälle.
No Valepan ongelma, ja iso on että pelaajat jotka ovat urallaan aika paljon saavuttaneet muodostavat joukkueen rungon. Tämä ei ole niinkään ikäkysymys vaan intohimo ja venyminen, ainoastaan nuori kehittyvä pelaaja voi ylittää itsensä ja sitä joukkuepeleissä vaaditaan.
Valepa pelaa virkamieslentopalloa, hyvä rutiini riittää kotimaassa, ulkomaiden huippujoukkueita vastaan pappat näyttää köntyksiltä.
Onko Siperiaan meno,paluulippu vai pelkkä menolippu
Onkohan Upi lähdössä, ei vaikuttanut kovin innostuneelta…
on
Upi lähtee koska Esko ja Kunnari lopettavat.
Osalle vois antaa pelkän menolipun. Jos myöhemmin tekee mieli, niin tulee sitten kävellen kotio, kuten Rannanjärven Antti.
Eittämättä tulee mieleen kun katsoo tuota Valepan peliä, että joukkuetta pitäisi vanhimmasta päästä nuorentaa. On niin kulmikkaan näköistä liikettä. Viimeiseen palloon olisi yltänyt jokainen muu pelaaja kentällä paitsi hän, joka sitä yritti.
olis pitäny jo aika päiviä sitten nuorentaa
Onneksi VaLePan joukkueesta, taustatiimistä ja toimitsijoista löytyy positiivisuutta paljon enemmän kuin näistä verkkovalittajista.
Europeleissä Ford Store Levoranta on ilmoittanut tavoitteeksi menestyä eurokentillä. Joukkue on pyritty rakentamaan niin että menestys olisi realistista saavuttaa. No pelit ovat vielä vaiheessa mutta tähän mennessä nähdyn perusteella joukkueen esitys ei ole kovin kummoinen, syitä on varmaankin monia.
Urheilusuorituksia, pelaajia ja tuloksia usein arvioidaan näilläkin palstoilla mikä kuuluu asiaan kunhan se on faktapohjalla.
Sastamalassa on lentopallo ykkösasia, se kiinnostaa kaikkia ja se näkyy näilläkin palstoilla, hyvä niin.
Hävityn pelin jälkeen voivat sitten nämä taustatiimit ja muut toimitsijat kehua omiaan niin paljon kuin haluavat, sitä ei kukaan estä.
Jos tuo joukkue on rakennettu niin että se menestyy niin miksi peluutetaan samoja pelaajia? Varmaan penkillä on osaamista ja halua näyttää pelitaitojaan. Ei nämä ukot Valepassa pysy ellei peliaikaa tule se on nähty.
Osa loukkaantunut, muut ovat sm-liigapelaajia, ei asiaa kansainvälisille kentille.
“muut ovat sm-liigapelaajia” => VaLePalla on ehdottomasti Suomen kovin rosteri katsottaessa pelaajien cv:tä. Mielenkiintoinen näkökulma on se, että kaverit, jotka kelpaavat maajoukkuevalmentajalle, eivät saa peliaikaa sarjaotteluissa. Toinen näkyvä piirre on, että junnupelaajat päästetään kentälle tyypillisesti siinä vaiheessa, kun kaikki on menetetty ja “kylmä kaveri” laitetaan syöttämään tms. kohentaen tällä tavoin itsetuntoaan. Ilmiö on näkynyt jo usean kauden ajan.
Valmentaja ammattitaidon puutetta. Miksi yleensäkin on koottu joukkue josta ei löydy apuja vaihtopenkiltä?
Voi olla, kuten 16:31 sanoo, mutta näin toimittiin jo edellisenkin valmentajan aikana. Ei kaikki valkut voi olla ammattitaidottomia.
Voi olla, kuten 16:31 sanoo, mutta näin toimittiin jo edellisenkin valmentajan aikana. Ei kaikki valkut voi olla ammattitaidottomia.
Niin, keitä siellä vaihtopenkillä sitten olisi joita vaihtaa, junnuja ei ketään. Karjarinnalla ja Nikulalla niin paljon puutteita perustekemisessä että ei asiaa ratkaisupeleihin, jenkkihakkurilla sama vika.
Kemerovo pelasi tänään Venäjän liigassa Kazania vastaan. Turpiin tuli 0-3, viimeinen erä 11-25. Että on se maailman huippu aika kaukana Sammelvuon joukkueelta. Poletajev ei pelannut, se osaltaan selittää lukuja.
Valepalle se on valovuosien päässä.