
Valokuvaaja Hannu Moilanen on kuvannut videon kevään heräämisestä Sastamalassa. Innoituksen videon tekoon hän sai valokuvaamisesta ja etenkin luontokuvaamisesta.
“Sastamalan seutua ja vesistöjä, etenkin Rautavettä ja Liekovettä olen aktiivisesti ja ammattimaisestikin kuvannut jo reilut parikymmentä vuotta. Puolisen vuotta sitten hankin hieman tasokkaampaa videokalustoa, jolla voisin kuvaamisen ohessa videoidakin reissuillani”, taustoittaa Moilanen.
Tänä keväänä videoinneista on tullut jopa valokuvaamista tärkeämpää, maalis-huhtikuussa mies kertoo kuvanneensa miltei joka päivä jotakin. Näistä pätkistä on nyt koostettu Kevät tulee Sastamalaan -video.

Moilasen mukaan videokuvauksessa on omat haasteensa, ja tässä videossa hän on kuvannut kaiken käsivaralla.
“Tärinän eliminointi käsivaralta kuvaamisessa, etenkin pidemmällä putkella, on suuri haaste. Lisäksi materiaalin leikkaus ja sijoittaminen työstövaiheessa sopiviin osiin vie aikaa.”
Moilanen kertoo saaneensa editoitua pahimmat tuulet ja tärinät videosta pois. Tiettyjä ääniä, kuten kurjen huutoja ja lintujen ääntelyä, tuultakin, hän on jättänyt videolle muuten hiljaista maisemaa elävöittämään.
Video on reilut 17 minuuttia pitkä, joten sen katsomiseen kannattaa varata kunnolla aikaa. Moilanen sanoo halunneensa ensimmäiseen videoonsa elokuvamaisia piirteitä, eikä nopeita 1-3 sekunnin pätkiä.
“Tarina videolla alkaa maaliskuun alun luonnosta ja päättyy huhtikuun loppuun. Alussa filmillä jäät kilisevät ja kun malttaa jatkaa, niin mukaan tulevat muuttolinnut, variksen pesutuokio, kevään ensi kukat, ja myös ”keskustelua” oravan kanssa. Tuttuja näkymiä on luvassa muun muassa Rautaveden maisemista”, mies paljastaa.
Videomatkalle pääset tästä: