
Sastamalan pääkirjasto avasi maanantaina ovensa. Hyllyjen väliin ei vielä ole asiaa, vaan kirjastosta voi noutaa aiemmin tehtyjä varauksia.
Sastamalan kaupunginkirjaston perjantaisen Facebook-päivityksen perusteella kirjastolla on ollut viikon aikana tasainen, mutta rauhallinen asiakasvirta.
“Valitettavasti koko Pirkanmaan laajuinen tietojärjestelmämme on pahasti tökkinyt viikon mittaan, mutta onneksi ihanat asiakkaamme ovat vastaavasti olleet hyvin kärsivällisiä”, kirjaston väki kiittelee.
Lainaustilasto perjantaiaamulta 15. toukokuuta kertoi, että neljän päivän aikana pääkirjastolta oli lähtenyt liikkeelle yli 800 lainaa.
Vs. kirjastonjohtaja Liisa Oravasaari kertoi aiemmin Alueviestille, että asiakkaiden käytössä on vain kirjastosalin alkuosa automaateille saakka.
“Noudettavat varaukset on siirretty vasemmalla olevaan hyllykköön, jossa yleensä on lainasta palautuneita kirjoja. Varausten lisäksi saatavilla on myös uutuuksia ja vippejä, joita voi napata mukaansa”, hän toteaa.
Portsaria kirjaston ovelle ei sentään olla laittamassa, mutta henkilökunta kyllä säätelee asiakasmäärää.
“Sisälle pääsee kerrallaan enintään viisi asiakasta.”
Asioinnin toivotaan tapahtuvan automaateilla, mutta henkilökunta avustaa ja lainaa aineiston asiakkaille tarvittaessa.
Riskiryhmään kuuluvien toivotaan soittavan etukäteen ja sopivan noutoajankohdasta.