Pandemiavastaanotto ja näytteenotto on saatu Sastamalassa toimiviksi – ”Uskon että kestämme senkin, jos pandemiatilanne tästä kiihtyy”

Ida Kärki on yksi kiirevastaanotolta pandemiavastaanotolle siirtyneistä sairaanhoitajista.

Sotesin pandemiavastaanotolla on perjantaina aamupäivällä rauhallista.

Kiirevastaanoton käytävästä lohkaistuissa tiloissa kulkee muutamia essuin, myssyin ja visiirein suojattuja hoitajia, mutta potilasruuhkaa paikalla ei ole.

Yhdessä vastaanottohuoneista sairaanhoitaja Ida Kärki puhdistaa instrumentteja. Kiirevastaanotolla töitä normaalisti tekevä Kärki kertoo ilmoittautuneensa vapaaehtoiseksi heti, kun hoitajien kiinnostusta pandemiavastaanotolla ja koronanäytteenotossa työskentelyyn selvitettiin.

”Ei tällaista erikoistilannetta tule välttämättä toistamiseen kohdalle”, Kärki perustelee.

Kärkeä ei huoleta viruksen tarttumisen mahdollisuus työpaikalla.

”Uskon, että kun suojautuu ja pitää aseptiikasta ja hygieniasta hyvin huolta, koronatartunnan saaminen on epätodennäköistä. Itse asiassa en ole koskaan ollut niin terve kuin tänä vuonna, ja se on varmasti juuri suojautumisen ansiota”, hän miettii.

Pandemiavastaanotolle on lohkaistu tilat kiirevastaanoton käytävältä. Käynti kiirevastaanotolle tapahtuu nyt Tays Sastamalan pääovien kautta, muistuttavat lääkärien ja hoitajien vastaanoton sekä kiirevastaanoton osastonhoitaja Tuula-Kaarina Nieminen ja kiirevastaanoton tiimivastaava Hanna Heikkilä

Lääkärien ja hoitajien vastaanoton sekä kiirevastaanoton osastonhoitaja Tuula-Kaarina Nieminen ja kiirevastaanoton tiimivastaava Hanna Heikkilä ovat tyytyväisiä siihen, millä tavalla pandemiavastaanotto ja näytteenotto on Sotesissa saatu toimimaan.

Alkukeväästä korona oli vielä suuri tuntematon, mutta nyt Sastamalassakin tiedetään paremmin, millaisen viruksen kanssa ollaan tekemisissä. Pandemiatilanne on aiheuttanut paikoitellen painetta muille osastoille, sillä pandemiavastaanottoa ja koronatestausta on pyöritetty koko ajan omalla väellä, eikä lisäresursseja ole ollut käytettävissä.

”Nyt tilanne on rauhallinen, mutta uskon että kestämme senkin, jos pandemiatilanne Sastamalan osalta kiihtyy ja näytteitä pitää ottaa nykyistä enemmän”, Nieminen toteaa.

Pandemiavastaanotolle ja koronatestaukseen on valjastettu reilu puolet kiirevastaanoton sairaanhoitajista. Näytteenottovuoroon on merkitty yleensä kaksi hoitajaa ja näytteitä otetaan pääsääntöisesti arkisin kello 9.30 ja 15 välillä.

Näytteitä on syksyn kuluessa otettu keskimäärin parikymmentä päivässä. Viime viikon maanantaina koronatestissä kävi 48 henkilöä, haastatteluhetkellä perjantaille on varattu 17 näytteenottoaikaa.

”Nämä luvut ovat siis drive in -testauksessa käyneitä. Lisäksi pandemiavastaanotolla näytteitä otetaan muutamia päivässä”, Nieminen tarkentaa.

Pandemiavastaanotto on tarkoitettu kaikille infektiopotilaille, jotka tarvitsevat lääkärin tai hoitajan konsultaatiota oireisiinsa. Sekä vastaanotolle että koronanäytteenottoon tulee hakeutua ajanvarauksen kautta.

Susanna Uusitalo on yksi koronanäytteitä Sastamalassa ottavista sairaanhoitajista. Tämän näköisinä hän ja muut hoitajat lähestyvät näytteelle tulevaa asiakasta.

Koronavirusnäytteitä otetaan pandemiavastaanoton takapihalla, sairaalarakennuksen Tampereentien puoleisella pihalla. Aiemmin paikalla oli drive in -teltta, jonka läpi testiin tulijat pääsivät ajamaan. Talven varalle pihaan on nyt tuotu parakki, joka tarjoaa hoitajille suojaa kylmillä ja sateisilla säillä.

”Minä juoksen silti mielelläni autolle asiakkaan luokse, varsinkin jos on kaunis ilma”, tuumaa perjantaina vuorossa oleva hoitaja Susanna Uusitalo.

Hän on juuri ottanut näytteen asiakkaalta ja sujauttaa sitten näytteenottopuikon muoviputkiloon ja koriin muiden putkien joukkoon. Jokaisen putkilon kyljessä on potilaan nimi ja henkilötunnus.

Näytteet kulkevat Sastamalasta Fimlabin laboratorioon Tampereelle arkisin kolmesti päivässä ja viikonloppuisin kerran. Fimlabin nettisivuilla kerrotaan päiväkohtainen aika-arvio sille, kauanko vastauksen saamisessa kestää.

”Nopeimmillaan tulos on tullut kahdeksassa tunnissa”, Uusitalo tietää.

Sastamalan näytteet lähtevät analysoitavaksi Fimlabin laboratorioon Tampereelle.

Vastaus tulee tekstiviestinä matkapuhelimeen, ja jos tulos on positiivinen, Taysin infektiolääkäri ottaa lisäksi yhteyttä.

Susanna Uusitalo ottaa näytteitä keskimäärin parina päivänä viikossa. Näytteiden oton välillä hän tarkastaa parakissa olevalta tietokoneelta, kuka testiin on tulossa seuraavaksi. Jos aika on varattu lapselle, hän osaa valmistautua tilanteeseen.

”Lapset ovat usein kauhuissaan ja heidät pitää saada rentoutumaan ennen kuin näytettä lähtee ottamaan. Aina se ei onnistu, ja joskus joku on jouduttu käännyttämään takaisin kotiin.”

Näytettä otettaessa kapea ja pitkä pumpulipuikko työnnetään syvälle nenänieluun, missä sitä pyöritellään edestakaisin. Uusitalo kertoo, että hän laskee näytteenoton aikana viiteen.

”Epämiellyttävän tuntuista, siten testin ottamista on eniten kommentoitu. Itseltäni ei ole otettu näytettä, mutta pitäisi varmaan, jotta tietäisin millaista se on”, hän naurahtaa.

Sotesi otti lokakuussa näytteenottoa varten käyttöön parakin. Siellä hoitajat ovat suojassa tuulelta ja pakkaselta. Osa haluaa silti kipaista ulkona ottamassa näytteen, jos sää sallii.

Tays ilmaisi lokakuun lopussa huolensa ilmiöstä, jonka mukaan koronavirustesteihin menoa viivytellään, koska oireet ovat lieviä. Näin yhä useammat altistuvat.

Sekä Taysin että Tuula-Kaarina Niemisen ja Hanna Heikkilän ohjeistus on selkeä: flunssaoireisena tulee hakeutua testeihin viipymättä.

”Jos ihmisellä on yksikin koronaan viittava oire, esimerkiksi kurkku kipeä, hänen pitäisi käydä testissä”, naiset alleviivaavat.

Mitä enemmän tartuntoja omassa kaupungissa ja maakunnassa on ilmoitettu, sitä herkemmällä korvalla omaa oloaan tulisi kuulostella.

Niemistä ja Heikkilää koronavirus ei pelota. Niemisen mukaan on selvää, että jos ei aivan jäädäkseen, korona on tullut keskuuteemme pitkäksi aikaa.

”Sen kanssa on vain elettävä.”