
Sastamala on Pirkanmaan kärkeä peura- ja kauriskolareiden määrissä.
Alueviestin lukijaa mietityttää, miksei esimerkiksi Vammalan ja Nokian väliselle alueelle valtatielle 12 ole asennettu uusia, kauriseläimistä varoittavia liikennemerkkejä.
”Kuljettaessa Huittisista Turkuun tai Helsinkiin päin ja Lahdesta Tampereen suuntaan aina Pirkanmaan ELY-keskuksen rajalle, on kauriseläimistä varoittavia merkkejä useita. Miksi Pirkanmaan ELY-keskus tulkitsee, ettei näitä varoitusmerkkejä tarvita? Peurahan käyttäytyy aivan toisella lailla kuin hirvi”, toimitukseen kysymyksensä välittänyt henkilö kirjoittaa.
Pirkanmaan ELY-keskus myöntää, että valtatiellä 12 liikkuu paljon kauriseläimiä, ja tämän perusteella oikeastaan koko tie voitaisiin merkitä peuravaaratieksi.
ELY-keskuksella on kuitenkin käytäntö, jonka mukaan tiejaksolla varoitetaan kerrallaan vain joko peura- tai hirvivaarasta. Mikäli molemmat varoitukset olisivat aiheellisia, asetetaan jaksolle hirvivaaramerkki.
”Valtatiellä 12 sattuu molempia, sekä peura- että hirvikolareita. Jos molemmista varoitettaisiin erikseen, tulisi merkkejä tien varteen paljon. Runsas määrä ei palvele käyttäjiä, ja vaikuttaa toki myös törmäysturvallisuuteen”, toteaa liikenneturvallisuusasiantuntija Leena-Maria Mäntylä.
Lisäksi hän huomauttaa, että hirvivaaramerkin virallinen nimi on ‘hirvieläimiä’. Se siis varoittaa autoilijoita yhtä lailla kauriista ja peuroista kuin hirvistäkin.
”Näin ollen voi todeta, että aina kun tieosuudella on hirvieläimistä varoittava merkki, autoilijan on syytä olla varuillaan myös pienempien nelijalkaisten kuin hirvien varalta”, Mäntylä summaa.
Kauriseläimistä varoittavia merkkejä on ilmestynyt teiden varsille uuden tieliikennelain myötä. Se astui voimaan viime vuoden kesäkuussa.