Nimet säilyvät, jatkavat omina oppilaitoksina – Kansalaisopisto ja musiikkiopisto saamassa yhteisen rehtorin Sastamalassa

Sastamalan Opiston kurssitarjontaa esitellään opisto-oppaassa.

Sastamalan Opiston ja Sastamalan Musiikkiopiston hallinnon virkajärjestelyt ovat henkilöstöjaoston käsiteltävänä.

Vireillä on rehtorien virkojen lakkauttaminen. Tilalle perustettaisiin yhteinen kansalaisopiston ja musiikkiopiston rehtorin virka sekä musiikkiopiston apulaisrehtorin virka.

Jatkossa kansalaisopiston ja musiikkiopiston kokonaisuudesta vastaisi yksi rehtori. Musiikin opetusta koordinoisi molempien osalta apulaisrehtori.

Yt-neuvottelut järjestelyistä on käyty. Nykyiset rehtorit ovat antaneet suostumuksensa virkajärjestelyihin.

Henkilöstöjaosto tekee esityksen. Asiasta päättää kaupunginhallitus.

Muutos toteutuisi heinä-elokuun vaihteessa.

Hallinnollinen yhdistäminen osa sopeutusohjelmaa

Opiston ja ja musiikkiopiston hallinnollinen yhdistäminen on osa kaupunginvaltuuston hyväksymää sopeutusohjelmaa. Se sisältyy myös kuluvan vuoden talousarvioon ja lähivuosien taloussuunnitelmaan. Kansalaisopisto ja musiikkiopisto jatkavat omina oppilaitoksina ja niiden nimet säilyvät.