Tulonen ja Lähteenkorva kisaamaan sahdinvalmistuksen Suomen mestaruudesta

Mouhijärven sahtimestari Anne Lähteenkorva, kilpailujen järjestäjä Katariina Pylsy ja Vammalan sahtimestari Heikki Tulonen.

Sastamalan sahtimestarit vuosimallia 2021 ovat selvillä. Suomen mestaruuksista lähtevät kisaamaan Vammalan edustajana Heikki Tulonen ja Mouhijärven edustajana Anne Lähteenkorva.

Sastamalan seudun karsintakilpailu ratkottiin tiistaina 27. heinäkuuta Hyynilän Seurantalolla. Karsintakilpailuun osallistui 5 sahdin teon taitajaa: 1 Vammalasta ja 3 Mouhijärveltä. Tulipa yksi näyte myös Laviasta.

Viisihenkinen tuomaristo (Maire Villo, Leena Tiensuu, Jussi Heino, Pekka Nurminen ja Niclis Pylsy) suoritti haastavan, mutta tunnelmasta päätellen mukavan ja mieluisan tehtävän. Tuomariston antaman palautteen mukaan tämän vuoden kilpailusahdit olivat erittäin korkeatasoiset.

Juhlan kunniaksi voittajille luovutettiin tuohimestari Maija Nurmisen valmistamat komeat tuohilakit.

Katariina Pylsy on järjestänyt karsintakilpailuja jo 27 kertaa.

Mestaruudet ratkeavat 7. elokuuta Jämijärvellä.

Tuomaristossa istuivat etuvasemmalta edeten Niclis Pylsy, Jussi Heino, Maire Villo, Leena Tiensuu ja Pekka Nurminen. Katariina Pylsy seisomassa.