
Kansalliset syöpäseulonnat laajenevat suolistosyöpään koko maassa. Säkylä on jo ollut pilotissa mukana ainoana Satakunnasta.
Suolistosyövät ovat toiseksi yleisimpiä syöpiä sekä miehillä että naisilla. Vuosittain paksu- ja peräsuolisyöpiin sairastuu noin 3 500 ja kuolee noin 1 300 ihmistä.
Seulontatesti tehdään itse kotona. Kysymyksessä on vessakäynnin yhteydessä otettava ulostenäyte, joka postitetaan laboratorioon analysoitavaksi.
“Suolistosyövän seulontaohjelmaa on valmisteltu pitkään, joten seulonnan käynnistyminen on valtavan hieno asia”, sanoo seulontajohtaja Tytti Sarkeala Suomen Syöpärekisteristä.
Tulevaisuudessa täydessä laajuudessaan kaikki 56-74-vuotiaat kutsutaan suolistosyövän seulontaan kahden vuoden välein.