
Ikäihmisten asumispalveluja vaivaava henkilöstövaje saattaa pakottaa asiakaspaikkojen karsimiseen Sastamalassa. Taustalla olevat ongelmat ovat koko maan laajuisia.
Työntekijämäärän vähentämiseksi Anninpirtiltä ja Jussinkodilta on kaavailtu karsittavan 4-5 asiakaspaikkaa kummastakin. Kyseiset yksiköt ovat isoimpia.
Käytännössä muutos toteutettaisiin siten, että vapautuvia paikkoja ei täytettäisi. Mahdollista on myös asiakkaiden siirtäminen toisiin yksiköihin.
Järjestely toteutuisi vain, jos vanhuspalvelulain edellyttämää henkilöstömitoitusta ei saada toteutettua. Asiakaspaikat palautettaisiin, kun työntekijöitä on paremmin saatavilla.
Haastava tilanne johtuu useista syistä. Henkilöstövaje on jatkunut pitkään. Samalla väestössä on yhä enemmän tarvetta palveluille, työntekijöitä eläköityy ja hoitajamitoitus kiristyy.
Asia on yhteistoiminta-alueen sosiaali- ja terveyslautakunnan käsiteltävänä.
Kommentointi ei ole käytössä.