Huittinen haastattelee kaupunginjohtajaksi pyrkivistä viisi – ainakin

Huittisten kaupunginjohtaja Jyrki Peltomaa jää eläkkeelle alkukesällä. “Jonkinlainen haikeus on kuitenkin jo ilmassa, kun tietää tekevänsä tiettyjä asioita nyt viimeistä kertaa”, hän sanoo.

Kaupunginjohtajan hakuprosessi etenee Huittisissa.

Kutsun haastatteluun saivat maaseutuyrittäjä ja keskustan entinen kansanedustaja Timo Kaunisto, Turun teknologia- ja tiedepuiston toimitusjohtaja Timo Laine, Siikaisten kunnanjohtaja Viveka Lanne, Akaan hallintojohtaja ja entinen Vampulan kunnanjohtaja Katariina Koivisto sekä Marttilan kunnanjohtaja Carita Maisila.

Kaupunginhallitus antoi kaupunginjohtaja Jyrki Peltomaalle oikeuden kutsua haastatteluun harkintansa mukaan muitakin hakijoita tai suostumuksen antajia.

Marttilan kunnanjohtaja Carita Maisilan nimi ei ollut julkisuudessa esillä ennen kaupunginhallituksen päätöstä. Virkaa tavoittelevia on yhteensä kuusitoista.