
Lasten ja nuorten Satumaa-laulukilpailun “kuninkaalliset” ovat selvillä. Tangojuniori-sarjan voittajaksi kruunattiin Sofia Murtojärvi Sastamalasta ja Tangovekara-sarjan voittajaksi Joona Kotiranta Huittisista. Tangovekaran superfinaaliin ylsi myös huittislainen laulaja, Verna Peurala.
Tangojuniori-sarjassa kilpailivat 10-13 -vuotiaat tytöt ja pojat, jotka lauloivat iskelmiä ja tangoja. Tangovekara-sarja on tarkoitettu 7-9 -vuotiaille tytöille ja pojille ja sarjassa lauletaan suomalaisia lastenlauluja.
Finaalit laulettiin torstaina 7. heinäkuuta Seinäjoella. Kaupungissa on parhaillaan käynnissä Tangomarkkinat.
Satumaa-laulukilpailun tarkoituksena on edistää suomalaisten lastenlaulujen esittämistä sekä tutustuttaa laulajat iskelmämusiikkiin ja suomalaiseen tangoon, jonka opetus- ja kulttuuriministeriö on nimennyt kansalliseen elävän kulttuurin luetteloon.
Kilpailun järjestää Suomalaisen tangon Satumaa ry.
