
Viljelijöille sokerijuurikkaasta maksettavaa hintaa korotetaan merkittävästi. Tavoitteena on saada enemmän kotimaista raaka-ainetta Säkylän sokeritehtaalle.
“Tuleva juurikkaan hinnankorotus on historiallisen suuri”, luonnehtii Sucroksen maatalousjohtaja Fanni Heinonen.
Laskennallinen hinta nousee yli kymmenen euroa juurikastonnilta. Yksivuotisen ja kiinteähintaisen viljelysopimuksen perushinta ensi vuodelle on 42 euroa juurikastonnia kohti.
“Kotimaisen raaka-aineen saatavuus on Sucrokselle tärkeää. Tämän vuoksi haluamme, että sokerijuurikkaan viljelyn kannattavuus on kiinnostavalla ja kilpailukykyisellä tasolla”, kertoo Fanni Heinonen.
Varhain tehty ratkaisu luo hyvät edellytykset tulevan vuoden sopimushankinnalle ja juurikkaan viljelyyn valmistautumiseen.
“Sekä MTK että Sucros toivovat lisää viljelijöitä mukaan juurikkaan viljelyyn”, sanoo MTK:n sokerijuurikkaan neuvotteluryhmän puheenjohtaja Erno Toikka.
Sucros jalostaa noin 500 miljoonaa kiloa sokerijuurikasta vuosittain.