
Kokemäellä liikkumista ja oleskelua Piikajärven lentokentällä halutaan rajoittaa. Taustalla ovat muun muassa sattuneet vaaratilanteet.
Pinta-alaltaan lentokenttä on lähes 44 hehtaaria. Sen suuri koko houkuttelee oikaisemaan alueen halki.
Ajoneuvojen ja lentokoneiden kohtaamisia todetaan tapahtuneen useita. Erityisen vaaralliseksi mainitaan kiitoteillä hurjastelevat moottoripyörät ja mopot. Lentokentällä sekä rakennusten ympäristössä ja jopa halleissa on liikkunut ihmisiä, jotka eivät sinne kuulu.
Joissain tapauksissa taustalla on myös tietämättömyyttä. Saatetaan tietää, että lentokentälle ei saisi mennä, muttei tiedetä mihin saakka saa mennä.
Aluetta ei ole aidattu. Tieuria on yritetty sulkea erilaisin keinoin, mutta avoimessa kangasmaastossa esteet on helppo kieltää.
Piikajärven lentokenttä on ilmailuharrastajien ympärivuotisessa käytössä. Siellä on aktiivista purje- ja moottorilentotoimintaa sekä radio-ohjattavien lennokkien lennätystä.
Hakemuksen liikkumis- ja oleskelurajoituksen asettamisesta on jättänyt lentokenttää ylläpitävä Piikajärven Ilmailuyhdistys.