
Lähdetään pikaisesti kotiseuturetkelle maisematielle Huittisista Punkalaitumelle ja Urjalaan. Ensinnäkin pientareet ovat täydessä kukkaloistossa. Väriloisto alkaa keltamatarasta kissankelloihin. Pysäkin reunassa loistaa tukevasti ryhmä peurankelloja ja satoja muita luonnonkukkia reunustaa kulkuasi. Myös erilaiset heinäpatjat lainehtivat tuulessa. Sopii sinne joukkoon joku vieraslajikin. Vauhti ja stressi vaimene, kun osaa katsoa juuri nyt heinäkuussa maisematien leikkaamatonta kukkakauneutta. Peltojen kypsyvät sadot maalavat maisemat keltaisenruskean eri sävyihin.
Tieviranomaisilta on hieno päätös viivyttää tämän tieosuuden niittoja. Piennarten leikkuun viivästyttäminen on jatkunut jo muutaman vuoden. Kasvit ovat ehtineet kukkia ja siementää. Tämä on vain entisestään lisännyt kukkien määrää Taikayöntie- maantie n:o 230 varrella. Tienvarsien niitot ovat toki monella tapaa erittäin tärkeitä. Täällä peura-alueella tienvarsipuskien poisto on ennen kaikkea turvallisuuskysymys mutta myös maisemat saavat näkyvyyden.
Osalle meistä tiet ovat pelkkiä liikkumisväyliä ja tienvarsin kukoistuksesta puhuminen on turhaa. Kiireistä liikkuja harmittaa myös sellaiset autoilijat, jotka ajavat hitaasti maisemia ja tienvarsia katsellen. Ovat toki silloin tien tukkona. Tämä voitaisiin välttää lisäämällä tien sivuun pysähdyslevikkeitä maisematien kaikkein näyttävämpiin kohtiin. Tällaisia levikepaikkoja olisivat mielestäni sellaiset kohdat, jossa Punkalaitumenjoki näkyy hyvin tielle ja missä jokilaakson pellot avautuvat joen rannoilla. Suttilan seuraintalon kohta on häkellyttävän kaunis Punkalaitumen suunnasta tultaessa. Samoin Huittisten suunnasta ajettaessa Suttilan vanhan ja uuden paloaseman tienoo olisi pysäkin arvoinen.
Punkalaitumen puolella on Taikayöntien ylivoimaisesti sävähdyttävin maisema heti Vanttilan kylän päättyessä. Jokilaakso aukeaa Punkalaitumensuuntaan kerralla matkaajalle. Tie, joki, peltorinteet ja talouskeskukset tarjoavat eri vuodenaikoina erisävyisen elämysmaiseman. Se on ilmainen elämys työmatkaajalle joka päivä, jos vain havahtuu katsomaan. Myös ennen ja jälkeen Punalaitumen keskustan avautuu postikorttimaisia maaseutumaisemia. Kun jatketaan Taikayöntietä Urjalan suuntaan, maisemien luonne muuttuu satakuntalaisesta jännästi ehkä hieman hämäläisemmäksi.
Huittisten keskustassa kannattaisi ajaa tai muuten liikkua myös silmät avoimena kauneudelle. Kaupungin puutarhuri tiimeineen on onnistunut erinomaisesti ydinkeskustan hoidossa tänäkin kesänä, 2023. Kukka-asetelmat pääkatujen ja sisääntuloväylien varrella huokuvat elinvoimaa. Hoidetut lehmusrivistöt katujen varsilla ja keskeiset nurmikentät ovat tänä kesänä silmäruokaa huittislaisille ja kaikille matkaajille. Huittisten keskusta kannattaisi pyörähtää nuorison tapaan parikin kertaa ympäri, että ehtisi nähdä kaikki kauneudet.
Jukka Tuori
Taikayöntien varren kiitollinen asukas