
Huittisen museo avautuu jälleen lauantaina 3.2. ja sunnuntaina 4.2.2024 vietämme avoimien ovien merkeissä uuden vaihtuvan näyttelymme avajaisia. Paa tullen kahveelle! -näyttely esittelee kahvin historiaa Suomessa. Kahvin tarinan lisäksi näyttelyssä kerrotaan tarinoita rakkaista kahvikupeista.
Kahvi saapui Suomeen 1700-luvulla. Aluksi se oli säätyläisten suosima juoma, mutta parin seuraavan vuosisadan kuluessa kahvi löysi tiensä pienimpiinkin mökkeihin. Näyttelyssä kerrotaan kahvin kotiutumisesta niin arkea piristäväksi juomaksi kuin juhlahetkien kohottajaksi. Näyttelyn piristykseksi saimme kahvia porstoon kautta hörppivän Kahvimummon. Mummo syntyi Huittisten Wanhan meijerin väen osaavissa käsissä.
Hyvän kahvin keittäminen oli emännälle kunnia-asia. Omalle väelle kahvi saatettiin keittää vanhan sumpin päälle, mutta vieraille keitettiin aina tuoretta kahvia. Raakakahvi paahdettiin prännärillä, ja sopivasti paahdetut pavut jauhettiin kahvimyllyllä. Hyvää kahvia arvostetaan edelleen, vaikka kahvin valmistaminen on valmiiksi jauhetun kahvin ja kahvinkeittimien myötä yksinkertaistunut.
Näyttelyssä on esillä valokuvia ja esineitä Huittisten museon omista kokoelmista ja Wanhan Virtasen kokoelmista sekä useilta yksityishenkilöiltä. Esillä on myös lukion ruokalan kaapin kätköissä säilyneitä vanhoja kahvikuppeja. Kukahan tietäisi niiden historiasta?
Yhteen vitriiniin on asetettu esille yleisöltä lainattuja kahvikuppeja. Näihin kuppeihin liittyy joku tarina, joka tekee kupista omistajalleen rakkaan. Esillä on niin mummulasta peritty hauras posliinikuppi kuin emalimuki, josta lapsuuden pullamosso nautittiin. Omaa tarinaansa kertovat myös keräilijän aarteet, Arabian puhalluskuvioiset kupit sekä työkavereilta läksiäislahjaksi saadut italialaiset kupit.
Sunnuntaina 4.2. klo 14–16 museolla on avoimet ovet eli näyttelyihin pääsee tutustumaan maksutta. Kahvilatunnelmaan voi virittäytyä nauttimalla kahvitarjoilusta ja musiikista, jota esittää viulu–harmonikkaduo Ninette Jäntti ja Emilia Kiuru Huittisten musiikkiopistosta.
Paa tullen kahveelle! -näyttely on esillä 4.2.–31.10.2024 ja siihen pääsee tutustumaan museon aukioloaikoina. Museo on avoinna 3.2.–31.5. la-su 12–16, 1.6.–15.8. ti–pe 12–17 ja la-su 12–16, 16.8.–31.10. la-su 12–16. Poikkeavat aukiolot löytyvät museon verkkosivuilta huittinen.fi/museo.