Säkylä ja hyvinvointialue neuvottelivat sovun kiinteistöjen vuokraamisesta

Säkylä
Säkylä. Kuva: Alueviestin arkisto.

Satakunnan hyvinvointialue ja Säkylän kunta ovat päässeet kiinteistöjen vuokrasopimuksista ratkaisuun ensi vuoden alusta lukien. Neuvottelutulos tyydyttää molempia osapuolia.

Hyvinvointialue vuokraa terveyskeskuksen sekä Valkaman ja Poukaman palveluasumisyksiköt määräaikaisilla sopimuksilla, jotka ovat voimassa vuoden 2027 loppuun. Nykytasoon verrattuna pääomavuokra on 20 prosenttia alennettu.

Terveyskeskuksen vuokrasuhde voidaan päättää tilakohtaisesti ilman erillistä irtisanomisaikaa. Valkaman ja Poukaman vuokrasopimukseen sisältyy optio vuokrata palveluasumisyksiköt vuosiksi 2028 ja 2029 nykytasoon verrattuna 40 prosenttia alennetulla pääomavuokralla.

Säkylän paloaseman hyvinvointialue vuokraa viiden vuoden määräaikaisella sopimuksella. Pääomavuokra on 20 prosenttia alennettu.

“Neuvottelun yhteydessä totesimme osapuolten kesken, että vanhat näkemyserot on soviteltu, eikä uusia syntynyt molempien osapuolten ollessa tyytyväisiä neuvottelutulokseen”, sanoo hyvinvointialueen tekninen johtaja Kari-Matti Haapala.

Vuokraamisen periaatteet ovat kunnanhallituksen hyväksyttävinä.