
Pirkanmaan pelastuslaitos sai myöhään keskiviikkoiltana kello 23.02 tehtävän Sastamalan Vammalaan Kiertokadulle. Kyseessä oli tulipalo hyötyjätekeskuksen noin 1000-neliöisessä betonirakenteisessa varastorakennuksessa.
Pelastajien saapuessa paikalle varastossa oli liekeissä muovia ja energiajätettä. Palo oli levinnyt myös varastorakennuksen kattorakenteisiin.
Pelastajat saivat rakenteissa olleen palon sammumaan melko nopeasti. Palavaa massaa siirrettiin ulos rakennuksesta ja sammutettiin pihamaalla.
Palosta aiheutui alkuun runsaasti savua, ja pelastuslaitos antoi sen leviämisestä vaaratiedotteen 112-sovellukseen ja radioon koskettaen lähialuetta. Vaaratiedote kuitenkin peruttiin melko nopeasti savunmuodostumisen hiiipuessa.
Palopaikalla oli alkuun noin 20 pelastuslaitoksen yksikköä. Loppuraivauksen aikaan yöllä kello kahden jälkeen paikalla oli viisi yksikköä.
Lisää aiheesta: