Häijään Säästömarket siirtyy K-Market-ketjuun – Hyötynä ison tukkuliikkeen laajat valikoimat, perustelee kauppias Koskinen

Säästömarketin väkeä arkistokuvassa. Kauppias Mika Koskinen ruutupaidassa keskellä.

Häijään Säästömarket siirtyy ensi vuoden alusta alkaen K-Market-ketjuun. Kauppa on toiminut M-ketjussa ja kauppiaana toimii Mika Koskinen.

”Häijään Säästömarketin K-Market-ketjuun siirtymisen myötä saamme K-ryhmään heidän vahvan osaamisensa, ammattitaitoisen henkilökuntansa ja laajan asiakaspiirinsä. Tämä on todella merkittävä siirto”, kertoo tyytyväisenä Keskon Länsi-Suomen aluejohtaja Jari Alanen.

”Haluamme turvata asiakkaillemme ison tukkuliikkeen laajat valikoimat ja kilpailukykyiset hinnat”, perustelee päätöstä kauppias Mika Koskinen.

”Saamme tänne laadukkaat K-ruokakaupan palvelut, Pirkka, K-Menu ja Pirkan Parhaat-tuotesarjat sekä K-Plussan kanta-asiakasjärjestelmän”, hän luettelee.

”Päivittäistavarakaupan palvelut tulevat paranemaan ja saman katon alta saa jatkossakin yhdellä reissulla kaiken tarvittavan. Säästömarketin runsas käyttö- ja erikoistavaravalikoima säilyy meillä ennallaan”, jatkaa Koskinen.

”Olemme iloisia, että pääsemme tätä muutosta nyt koko henkilökunnan kanssa toden teolla suunnittelemaan. Asiakastoiveita ja ideoita keräämme samalla lailla kuin ennenkin”, Koskinen lupaa. ”Olemme olleet ja K-Marketin myötä vieläkin enemmän aidosti oman kylän kauppa.”

Keskon alanen toteaa, että Häijään alueen nykyinen K-kauppias Jari Hotanen on tehnyt hyvää ja pitkäjänteistä työtä Sastamalassa. K-Market Häijää jatkaa nykypaikassaan tammikuun 2024 loppuun. Tämän jälkeen Hotanen jatkaa edelleen kahden K-Marketin kauppiaana Sastamalan Vammalassa.

  • kirsivirtanen

    Ei ihan tuore kuva Säästömarketin julkaisussa, 5,5 vuotta vanha.
    Ainakin 3 entistä työntekijää kuvassa.

Kommentointi ei ole käytössä.