Sosialidemokraattien kesäjuhlassa Stormin työväentalossa vieraillut kansanedustaja Antti Lindtman (sd) totesi politiikan olevan maratonlaji. Viime vaalikaudella tehtiin historiallinen oppivelvollisuuden laajennus, jota hän kuvaili menestykseksi.
Lindtman totesi, että se mitä nyt on jo nähty, on vielä paljon pahempaa kuin hän oli odottanut.
“Sosialidemokraattien johtama hallitus jätti julkisen talouden samaan asemaan kuin sitä edeltänyt Sipilän porvarihallitus. Perussuomalaiset todistivat hallitusratkaisun jälkeen, että oikeistohallituksen kaavailemat leikkaukset ovat välttämättömiä. Miksi niistä ei puhuttu ennen vaaleja”, kysyi Lindtman.
“Silloinhan Riikka Purra toisti, että näistä ei leikata, mutta vaalien jälkeen leikkaukset ovat hänellekin välttämättömiä.”
Talouden tasapainotuksen taakka jaetaan Lindtmanin mukaan erittäin epäoikeudenmukaisesti, vaikka suuri osa perussuomalaisia äänestäneistä toisin luuli. Leikkaukset tulevat kohdistumaan pääosin pienituloisiin, mutta suurituloisille on tulossa vähintään 1200 euron veronkevennykset.
Elinkeinoministeri Junnilan ero oli Lindtmanin mielestä välttämätön, mutta valitettavasti vahinko maailmalla on jo tapahtunut.
“Suomella ei ole varaa lähettää maailmalle natsisympatioistaan tunnettua ministeriä, joka aiheuttaa meille mainehaittaa ja vahinkoa. Suomen pääministeriltä tullaan kysymään, miten on mahdollista, että Suomessa liehakoidaan ääriliikkeillä ja natsikysymyksillä”, harmitteli Lindtman.
Lindtman totesi, että edes Sipilän porvarihallituksen aikana ei ole tehty niin massiivisia heikennyksiä työelämään kuin oikeistohallitus nyt suunnittelee. Lindtman mainitsi, että uuden ”potkulain” mukaan irtisanomisperusteeksi ei enää tarvita painavaa syytä, vaan jatkossa riittää asiallinen syy, mikä se ikinä sitten olisikaan.
”Sairaussakkolain mukaan yhden päivän poissaolot muuttuvat palkattomiksi. Ne alat, joilla se nykyään on työehtosopimuksissa, tulevat saamaan sopimusten heikennykset eteensä seuraavissa tes-neuvotteluissa. Esimakua asiasta saatiin viimekertaisista liikealan tes-neuvotteluista, joiden aikana jo minuutinkin työnseisauksen työnantajapuoli vei työtuomioistuimeen ja sieltä tuli sakot ammattiosastoille. Ns. laittomista lakoista tuomittava 200 euron sakko säädetään työtaisteluun osallistumisesta työntekijälle, mikä tulee kohdistumaan pienipalkkaisiin työntekijöihin”, kertoi Lindtman.
“Lisäksi valtakunnansovittelijaa estetään antamasta korotusten yleislinjasta poikkeavaa sovintoesitystä, joka olisi vastoin ammattiliittojen neuvotteluoikeutta ja estäisi jälkeenjääneiden pienipalkkaisten työntekijöiden oikeuksien toteutumista. Nämä kaikki työntekijöiden asemaa koskevat huononnukset tulevat heikentämään työllisyyttä ja niiden vaikutus valtiontalouden tasapainoon tulee olemaan nolla tai tasapainoa huonontava. Suomalaiset eivät tälle politiikalle antaneet valtakirjaa”, Lindtman totesi painokkaasti.
Alpo Jokinen