
Sylvään koulun auditoriossa oli keskiviikona koolla oppilaita kaikilta Sastamalan peruskouluilta. Kaupunki halusi heiltä näkemyksiä siitä, mikä lasten ja nuorten elinympäristössä on heille merkityksellistä.
Jokaista koulua oli ennakkoon pyydetty valmistelemaan lyhyt video tai esitys oman alueensa parhaista puolista. Lisäksi kaupungin hyvinvointikoordinaattori Mervi Saari ja maankäyttöjohtaja Ilmari Mattila olivat paikalla kuulemassa lasten ja nuorten näkökulmia.
Sekä kouluilla tehdyissä videoissa että paikanpäällä foorumilla korostui selvästi muutama asia: Lapset ja nuoret kokevat liikuntapaikat ja kirjastot tärkeiksi asioiksi elinympäristössään. Lisäksi koululaiset arvostavat lähiluontoa, puistoja ja retkeilymahdollisuuksia, ympäristön turvallisuutta ja siisteyttä sekä yhdessäolon mahdollistavia tiloja, eli niin sanottuja hengailupaikkoja.

Lapsilla monia kehitysideoita
Konkreettisia muutos- tai kehittämistoimiakin koululaiset esittivät. Tässä muutamia poimintoja:
Kiikassa koulun piha tarvitsisi uuden asfalttipinnan ja urheilukenttä remontin.
Karkkulaiset ovat vielä ulkokuntosalia vailla – vaikka monessa muussa Sastamalan kolkassa sellainen jo on.
Marttilan koululaisten mielestä kaupungin tulisi pitää huolta monitoimiareenasta ja pihan toiminnallisuudesta, vaikka koulutoiminta loppuu. Koulun pihalla on mukava pelailla ja viettää vapaa-aikaa.
Vareliuksen koululla on uusi hieno piha monine aktiviteetteineen, mutta liikenneturvallisuus huolettaa. Autot ajavat lasten mukaan liian kovaa koulun lähellä. Narvantie on mutkainen eikä siinä ole pyörätietä. Iisan alueelta kulkevien täytyy ylittää Vanha Tampereentie, erityisen vaarallinen kohta on entisen Raholan päiväkodin risteys.
Muistolaan tarvittaisiin runkolukittavat pyörätelineet, tekonurmikenttä ja asfaltoitu koripallokenttä.
Mouhijärven yhteiskoululaiset ovat tyytyväisiä uudistettuun kouluun ja piha-alueisiin. Toiveena oli saada enemmän roskiksia, jotta paikat pysyvät siisteinä. Nuoret muistuttivat, että he tarvitsevat tekemistä myös koulun ulkopuolella.
Stormin koulun oppilaat ottivat vahvasti kantaa kirjaston säilymisen puolesta. Kun kirjasto on lähellä, voivat lapset ja nuoret lainata kirjoja itse. Stormista tulevien lasten lukunopeus ja luetun ymmärtäminen on foorumilla kuullun mukaan keskimääräistä parempaa – kirjasto ja lukeminen vaikuttaa. Stormin frisbeegolfrata on paikoin puskittunut ja kaipaa ehdostusta.
Suodenniemellä on paljon tekemistä ulkona, hyvä liikuntahalli ja kirjasto, mutta koulun oppilaat toivovat sisällä olevaa ajanviettopaikkaa, jossa voisi olla huonolla säällä. Se puuttuu, koska kirjastossa pitää olla hiljaa.
Kiikoisissa erityisesti Halmesmäen alue saa koululaisilta kiitosta. Kiikoisten rantasaunan halutaan säilyvän kaupungin omistuksessa, ja sen rantaa pitäisi kunnostaa.
Tyrväänkylän koululaiset haluavat kalastusmajan Ylistenjärvelle sekä Anolan leikkipuistoon possujunan ja polkuautot. Pesurinkosken silta on kunnostettava, koska sinne on kiva tehdä retkiä.
Häijääseen toivotaan omaa leikkipuistoa. Alueen turvallisuuteen kiinnitettävä huomiota.
Nuorisovaltuusto toi esille julkiseen liikenteen vähyyden. Sastamalan eri alueiden välillä on vaikea päästä liikkumaan.

Vaikutusta palveluverkkosuunnitelmaan?
Sylvään koulun apulaisrehtori Mikko Mustanoja uskoi foorumilla olevan vaikutusta niin kaupunkisuunnitteluun, kunnossapitoon kuin palveluverkkoselvitykseenkin. Olihan tarkoituksena saada kehitysehdotuksia, jotta alueiden vetovoima säilyisi jatkossakin.
”Tai ainakin toivon niin. Toimitan saadut näkemykset eteenpäin”, hän lupasi.
Mustanojan mukaan vastaavat foorumit ryhmätyöskentelyineen ovat oivallinen tapa vahvistaa lasten ja nuorten osallisuutta.
”Meillä on hyvät kokemukset esimerkiksi uimahallifoorumista. Lasten ja nuorten ideat otettiin hienosti hallin suunnittelussa huomioon”, Mustanoja sanoo.