
Katseet 2030-luvulle
Moniko 1970-luvulla syntynyt luki alakoululaisena Aku Ankkaa, ja uskoi, että vuonna 2030 kaupungeissa liikutaan varmasti kuten Pelle Peloton Ankkalinnassa, lentävillä autoilla pilvenpiirtäjien keskellä? Ihan näin nopeaa ei kehitys edes maailman suurimmissa kaupungeissa ole ollut, mutta selvää on se, että mitään uutta ei synny, ellei jotain uutta ajatella, kehitetä, ja tehdä eri tavalla kuin ennen.
Sastamalan kaupunki on käynnistänyt strategian päivittämisen. Tavoitteena on katsoa hieman pidemmälle ja tehdä yhdessä linjauksia tulevasta suunnasta. Nyt valmistelussa eletään aikaa, jolloin halutaan osallistaa valmisteluun niin kaupungin asukkaat kuin henkilökunta. Kaupunginvaltuusto on jo asiaan perehtynyt ja tulee tekemään lopulliset linjaukset helmikuulla valtuuston kokouksessa.
Yhtenä osana valmistelua on tehty myös kuusi asiantuntijahaastattelua, joissa kartoitettiin kaupungin vahvuuksia ja heikkouksia asiantuntijoilta, jotka seuraavat Sastamalan kaupungin toimintaa läheltä, mutta eivät sen sisältä. Haastatteluissa esille nousi vahvasti kaupungin markkinoinnin ja brändin vahvistaminen, sekä saavutettavuuden parantaminen.
Lisäksi korostettiin jo olemassa olevien vahvuuksien entistäkin parempaa hyödyntämistä, kuten kulttuuritapahtumien ja luontomatkailun mahdollisuuksia. Myös monipuolinen yrityskanta nousi esille. Sastamalassa koetaan olevan paljon potentiaalia.
Strategiatyön jälkeen mennään konkreettisemmalle tasolle laatimalla elinvoimaohjelma ja hyvinvointisuunnitelma. Lisäksi sivistyksen palveluverkkosuunnitelma on ensi kevään työlistalla. Valmistelussa täytyy huomioida toimintaympäristön keskeiset muutokset, kuten väestörakenteen muutos, teknologinen murros, ilmastonmuutos, kaupungistuminen ja kokonaisturvallisuus.
Väestörakenteen muutos vaikuttaa moniin kaupungin järjestämiin palveluihin, kun lasten ja nuorten ikäluokat pienenevät ja ikäihmisten määrä jatkaa kasvuaan. Elinvoimaa tuovaan muuttovoittoon pitää pyrkiä. Teknologinen murros vaikuttaa niin kaupunkilaisten arkeen kuin kaupungin henkilöstön työntekoon. Vaikka vielä niitä lentäviä autoja ei nähdäkään, niin tavoitteena on kuitenkin esimerkiksi tekoälyn hallittu käyttöönotto.
Ilmastonmuutos on väistämätön tekijä, joka vaikuttaa ympäristöön monella tavalla ja tuo tarpeen sopeutua sään ääri-ilmiöihin. Suurien kaupunkien kuten Tampereen voimakas kasvu on selvää ja se luo mahdollisuuksia myös meille. Turvallisuusympäristössä tapahtuneet muutokset tuovat kaupungille riskejä. Kaupungin tulee kehittää valmiussuunnittelua ja varautumista erilaisiin kriisitilanteisiin. Toisaalta Sastamalassa on useita yrityksiä, joilla on merkittävää kasvupotentiaalia turvallisuusalalla.
Julkisen talouden ongelmista huolimatta lähtökohdat tulevan suunnittelulle ovat hyvät. Tällä hetkellä Sastamalassa rakentaminen on huomattavan aktiivista, ja useissa yrityksissä on merkittäviä investointeja valmistelussa.
Lisäksi Sastamalan kaupunki jatkaa aktiivisena itseään suurempana toimijana eriytyvässä kuntakentässä hoitaen monia palveluiden järjestämistä myös muiden kuntien alueella. Tällä varmistamme myös omien palveluiden kustannustehokkuuden ja riittävän asiantuntemuksen.
Kirjoittaja on Sastamalan kaupunginjohtaja Jarkko Malmberg.








