
Huittisten urheilukentän mittava saneeraus etenee suunnitellusti.
Suurimmat muutokset näkyvät jo kentällä, vaikka työmaa ei ole vielä valmis.
Seuraava näkyvä työvaihe on juoksuradan uuden pinnoitteen asentaminen, jonka pitäisi alkaa parin viikon kuluttua, mikäli sääolosuhteet pysyvät suotuisina.
Huittisten kaupungin tekninen johtaja Seija Holmi kertoo, että kentän remontti on edennyt kokonaisuutena hyvin.
Juoksuradan pohjatyöt on nyt saatu valmiiksi ja seuraavaksi radalle odotetaan uutta pinnoitetta.
Pieni tihku ei estä, sadetta asentaminen ei kestä
Pinnoitteen asentaminen on kuitenkin työvaihe, jonka aikataulu riippuu vahvasti säästä.
Huittisten kaupungin projekti-insinööri Mikko Sandelin kertoo, että asennukseen tarvitaan riittävän pitkä poutajakso.
”Pinnoitteen laittaminen vaatii oikeat sääolosuhteet ja parin viikon mittaisen poutajakson. Pohjatyöt ovat jo ihan valmiina, mutta pinnoitteita päästään joka tapauksessa laittamaan vasta parin viikon kuluttua”, Sandelin kertoo.
Pieni tihkusade ei työtä vielä estä, mutta varsinaista sadetta pinnoitteen asentaminen ei kestä. Tämän vuoksi tarkkaa päivämäärää työn aloittamiselle ei vielä voida antaa.
”Jos tulee sadejakso, se viivästyttää väistämättä pinnoitteen asennusta. Pieni tihku ei ole asentamisen este, mutta sadetta pinnoitus ei kestä yhtään. Siksi tarkkaa aikataulua on täysin mahdotonta sanoa varmasti, tilanne tarkentuu sitten lähempänä”, Sandelin sanoo.
Kun pinnoite on saatu paikalleen, juoksuradat maalataan ja kentälle asennetaan tarvittavat kalusteet ja varusteet.
Mikäli työt etenevät suunnitelmien mukaan, kenttä voidaan avata jälleen käyttöön syyskuun lopulla, kuten alun perin on tavoiteltu.

Urheilukentän remontti käynnistyi viime syksynä, jolloin vanhaa pinnoitetta, nurmea ja asfalttia poistettiin. Kentälle rakennettiin muun muassa kokonaan uusi kuivatusjärjestelmä sekä salaojituksia ja tarvittavia kaapelointeja.
Suurin osa töistä saatiin valmiiksi kesän aikana ja kentän ilme alkaa olla jo huomattavasti lähempänä lopullista.
Uusi nurmialue valmistui keskikesällä, ja Sandelinin mukaan siirtonurmi näyttää hyvältä.
”Kävin tässä jokin aika sitten katsomassa nurma ja se näyttää oikein hyvältä”, hän kertoo.
Välineet käyttöön vasta keväällä
Vaikka näyttävimmät työvaiheet ovat jo takana, työmaa ei ole hiljentynyt. Kentällä tehdään edelleen lähes päivittäin pienempiä valmistelutöitä.
”Esimerkiksi sähköjä”, Sandelin kertoo.
Myös kentän uusi kuuluttamorakennus on jo paikoillaan. Sen osalta työt jatkuvat vielä sähköasennuksilla ja kalustamisella.
Katsomorakenteita puolestaan saadaan odottaa vielä hetki. Katsomon pohjien tekeminen alkaa Sandelinin mukaan ensi viikolla ja varsinaiset katsomorakenteet saapuvat kentälle lokakuun puolivälissä.
Koko urheilukentän uudistaminen ei valmistu kerralla aivan viimeistä yksityiskohtaa myöten, sillä uudet välineet saadaan Holmin mukaan käyttöön vasta ensi keväänä.

Varsinaisen kenttäurakan toteuttaa Saltex Infra Oy.
Hankkeelle perusparannukseen myönnetty määräraha vuosille 2025-2026 oli 1 050 000 euroa.
Remontti on ollut Huittisten kaupungin mittava liikuntapaikkainvestointi, jolla pyritään varmistamaan kentän käyttömahdollisuudet pitkälle tulevaisuuteen.
Sandelin ja Holmi katsovat tähänastista työmaata tyytyväisinä. Kesän rakennusvaiheet ovat sujuneet hyvin, ja tällä hetkellä suurin yksittäinen kysymysmerkki liittyykin sääolosuhteisiin.
Kun juoksuradan pinnoite saadaan asennettua, maalaukset tehtyä ja kentän kalusteet paikoilleen, on pitkään odotettu remontti loppusuoralla.
Tavoitteena on, että syyskuun lopulla Huittisten urheilukentällä päästään jälleen juoksemaan, hyppäämään ja heittämään uudistuneissa olosuhteissa.







