Psykiatrian poliklinikka loppumassa Sastamalasta

Pursi
Pursi.

Pirkanmaan hyvinvointialue suunnittelee psykiatrian avohoidon siirtämistä Sastamalasta Tampereelle. Asiaa esitetään mielenterveyspalveluiden kehittämissuunnitelmassa.

Sastamalassa psykiatrisen erikoissairaanhoidon poliklinikalla on hoidettu sastamalalaisten lisäksi potilaita Punkalaitumelta, Ylöjärveltä, Ikaalisista, Hämeenkyröstä, Nokialta. Tosin lääkäripulan vuoksi ikaalislaisten, ylöjärveläisten, hämeenkyröläisten ja nokialaisten uudet alkavat psykiatrian hoitojaksot on kesästä lähtien toteutettu Tampereella.

Jatkossa vaikeimmissa tilanteissa järjestettäisiin liikkuvaa hoitoa kotikuntaan. Tämä koskisi etenkin psykoosisairauksia.

Työntekijät siirtyisivät Tampereelle. He saavat esittää toivomuksensa sijoittumisesta. Yhteistoimintaneuvottelut on määrä käydä syksyn aikana.

Uusi toimintamalli on tarkoitus hyväksyä aluevaltuustossa talousarviokäsittelyn yhteydessä.

Psykiatrian osastojen toiminta siirrettiin hiljattain pois Sastamalasta. Tuolloin mainittiin, että poliklinikan toimintaan muutoksella ei ole vaikutusta.

Mielenterveyspalveluiden kehittämissuunnitelma on esillä aluehallituksessa.

Lue myös:

Psykiatrian osastojen toiminta päättyy Sastamalan sairaalassa, potilaat siirretään Tampereelle

Sastamalan psykiatrian poliklinikalta vähenee hoitojaksoja

Jätä kommentti